Kresy w starej fotografii

Seria: BOSZ Stara fotografia
Wydawnictwo: Bosz
albumy
allison

Pełne nostalgii, unikatowe dawne zdjęcia polskich Kresów ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie pozwalają czytelnikowi przenieść się w świat, którego już nie ma – Lwów i Wilno, Troki, zamki i dwory, ważne wydarzenia i historyczne postaci tworzą niezwykłą mozaikę nastrojów i księgę pamięci. W ten zapomniany czas wprowadza nas wstęp pisarza, reżysera Janusza Majewskiego, a o dawnych...

W ten zapomniany czas wprowadza nas wstęp pisarza, reżysera Janusza Majewskiego, a o dawnych fotografiach opowiada tekst pracowników Muzeum Historii Fotografii – Magdaleny Skrejko oraz Andrzeja Rybickiego.

źródło opisu: od wydawcy

źródło okładki: www.ksiazka.net.pl

allison | 2013-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2013

To bardziej książka do oglądania niż czytania, chociaż interesujące są wstępne i końcowe komentarze Janusza Majewskiego, który wybrał i opracował zdjęcia zgromadzone w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Poza tym Majewski spędzał dzieciństwo na Kresach, więc temat jest mu szczególnie bliski, co widać i w układzie albumu, i w odautorskich wspomnieniach.

Książka ta towarzyszyła mi przez ostatnich kilka miesięcy. Wciąż do niej wracałam i jestem pewna, że jeszcze nieraz to zrobię i to nie tylko dlatego, że z Kresami wiąże się historia mojej rodziny.
Tak naprawdę jest to album dla każdego, kto lubi zagłębiać się w przeszłość.

Fotografie ułożone są tematycznie, pokazując zabytki i życie codzienne w poszczególnych województwach kresowych. To głównie zdjęcia z dwudziestolecia międzywojennego, niekiedy upamiętniające burzliwe dzieje pierwszej wojny światowej i walk z 1920 roku, ale jeszcze niezapowiadające tragedii, jaka zacznie się we wrześniu 1939 r.
Na mnie szczególne wrażenie...

Tomasz | 2016-02-17
Grzesio | 2013-08-31