Śląsk Cieszyński. Od Bielska-Białej do Ostrawy – przewodnik turystyczny

Wydawnictwo: Pracownia na Pastwiskach
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
joly_fh

Urodziłem się w czasie II wojny światowej w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim, w domu zbudowanym przez mojego dziadka, kierownika polskiej szkoły ludowej w Gutach. Wielkie okna wychodziły na Jaworowy i Kopanicę, szczyty w Beskidzie Morawsko-Śląskim, który wypiętrza się tuż za wsią. Kilka kilometrów dalej, ponad dolinami potoków Rzeki i Morawki od wieków biegła etniczna granica oddzielająca tereny zamieszkane przez Polaków od ziem zasiedlonych przez Czechów. Dziś mój rodzinny dom znajduje się w Republice Czeskiej.
Buzkowie doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wielką siłę można czerpać z tradycji i historii regionu, a pamięć o swoich przodkach przekazują z pokolenia na pokolenie. Od

1976 r. organizują na Śląsku Cieszyńskim zjazdy rodzinne (pierwszy odbył się w Bielsku-Białej, ostatni w Ligotce Kameralnej), w czasie których spotykają się na nabożeństwie w kościele ewangelicko-augsburskim i na wspólnym tradycyjnym cieszyńskim obiedzie. Na deser nie może zabraknąć cieszyńskiego kołocza, czyli drożdżowego ciasta z serem i kruszonką.
Serdecznie zachęcam do odkrywania mojego rodzinnego Śląska Cieszyńskiego
Jerzy Buzek, profesor nauk technicznych, poseł do Parlamentu Europejskiego, Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1997–2001.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009–2012

źródło opisu: Pracownia na Pastwiskach, 2012

źródło okładki: http://napastwiskach.pl/index.php?D=6

Przemek | 2014-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Wreszcie przebrnąłem. Powiem tak: rozumiem dlaczego ktoś inny ocenił ten przewodnik na 10. Zawiera mnóstwo informacji. Encyklopedyczne ilości. Łącznie z obszarami wiosek, ilościami mieszkańców, datami powstania wszystkich kościołów, obszarami chronionymi natury, gatunkami występujących tam roślin i zwierząt, datami pierwszej wzmianki historycznej o miejscowości, itd.

To co dla jednych jest siłą tej pozycji, dla mnie jest wadą. Podejście encyklopedyczne uniemożliwia stworzenie sobie w głowie "obrazu całości", zainspirowanie się, poczucie pasji, odróżnienie miejsc ciekawszych od tych mniej ciekawych. No bo wszędzie mamy to samo, różnią się tylko cyferki dat, a materiał fotograficzny jest ekstremalnie ubogi... Autor wprawdzie próbował go rekompensować rysunkami "na marginesie", ale to w przypadku przewodnika za mało aby wyrobić sobie zdanie o atrakcyjności omawianego obiektu.

Autor często podkreśla przynależność miejscowości do traktu cesarskiego, solnego, miedziowego, itd. Dla mnie...