The Mafia. The First 100 Years

Okładka książki The Mafia. The First 100 Years William Balsamo, George Carpozi Jr.
Okładka książki The Mafia. The First 100 Years
William BalsamoGeorge Carpozi Jr. Wydawnictwo: Virgin Books historia
historia
The Mafia. The First 100 Years
Virgin Books
2009-04-02
2009-04-02
mafia przestępczość

"The deadly inside story of organised crime" - taki podtytuł ma książka o mafii napisana przez W. Balsamo oraz G. Carpozi. Przedstawia historię przestępczości zorganizowanej w USA - od czasów I wojny światowej aż do lat 80. Częste wstawki fabularne, barwne - często slangowe opisy sprawiają, że szczególnie w pierwszej części książki można odczuć atmosferę włoskiej mafii.

Co charakterystyczne - pierwsza część książki (lata międzywojenne) jest pisana właśnie z akcentami fabularyzowanymi, autorzy wgryzają się silnie w poszczególne wątki. Późniejsze okresy są opowiedziane mniej dokładniej, bardziej kronikarsko. Podejrzewam, że gdyby ciągnąć styl z początku książki, to rozrosłaby się do niebotycznych rozmiarów.

Tak czy inaczej - książka warta polecenia osobom zainteresowanym historią mafii. Po całościowej analizie jej dziejów można łatwiej zrozumieć dlaczego funkcjonowała tak a nie inaczej oraz jak (ta tradycyjna) zaczęła tracić na znaczeniu - przynajmniej w tej formie znanej dotychczas.

Co...

• historia