The Mafia. The First 100 Years

Krzysiek

Krzysiek | 2013-06-03
Na półkach: historia, Przeczytane
Przeczytana: 03 czerwca 2013

"The deadly inside story of organised crime" - taki podtytuł ma książka o mafii napisana przez W. Balsamo oraz G. Carpozi. Przedstawia historię przestępczości zorganizowanej w USA - od czasów I wojny światowej aż do lat 80. Częste wstawki fabularne, barwne - często slangowe opisy sprawiają, że szczególnie w pierwszej części książki można odczuć atmosferę włoskiej mafii.

Co charakterystyczne - pierwsza część książki (lata międzywojenne) jest pisana właśnie z akcentami fabularyzowanymi, autorzy wgryzają się silnie w poszczególne wątki. Późniejsze okresy są opowiedziane mniej dokładniej, bardziej kronikarsko. Podejrzewam, że gdyby ciągnąć styl z początku książki, to rozrosłaby się do niebotycznych rozmiarów.

Tak czy inaczej - książka warta polecenia osobom zainteresowanym historią mafii. Po całościowej analizie jej dziejów można łatwiej zrozumieć dlaczego funkcjonowała tak a nie inaczej oraz jak (ta tradycyjna) zaczęła tracić na znaczeniu - przynajmniej w tej formie znanej dotychczas.

Na półkach