Zgłosuj na książki roku 2017

Joachim

Wydawnictwo: Novae Res
dzosefinn

Dla Joachima, siedemnastolatka z Wrocławia, zbliżające się wakacje to osobista tragedia. Spędzi je w małym miasteczku. Na początku roku szkolnego nastolatek dokonał bowiem coming out’u i poinformował szkołę, jak również całą dzielnicę, w której mieszka, że jest gejem. Rodzice, aby odetchnąć od zamieszania, wyjeżdżają do Hiszpanii, zostawiając syna u swojej przyjaciółki w Bolesławcu. Nowa...

Nowa opiekunka Joachima i jej przyjaciele nie zamierzają dopuścić, by chłopak poinformował bolesławian o swoich preferencjach i stosują zabawny fortel, aby milczał. Joachim powoli poznaje miasto, które rozpoczyna wielkie przygotowania do parady Glinoludów, w której każda inność ma swoje wyjątkowe miejsce.

Chłopak spotka w Bolesławcu rozmaitych ludzi: kochających swoje miasto, żądnych władzy, ukrywających swoją inność jak on. Pozna też blachary-galerianki (niepełnoletnie nastolatki), które spotykają się z dorosłymi mężczyznami na dyskotekach i w ich autach. Będzie też musiał pomóc młodej, zgwałconej dziewczynie. I dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest on sam…

źródło opisu: Novae Res, 2013

źródło okładki: Novae Res, 2013

Monika | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Jestem oburzona tą książką!!!

Sięgnęłam po nią, gdy przeczytałam, że akcja dzieje się w Bolesławcu, w którym mieszkam od kilku lat. To właśnie Bolesławiec, nie tytułowy bohater miał być dla mnie bohaterem powieści.
Sięgnęłam po książkę tym chętniej, gdy przeczytałam, że autorka urodziła się w Bolesławcu i jest fanką Gliniady: http://gliniada.pl/

Liczyłam na fajną, ciekawą lekturę. Tymczasem nie doczytałam książki do końca i już raczej jej nie dokończę.

Już na samym początku książki niemile zdziwiło mnie to, że autorka opisuje powszechnie znane osoby w mieście używając nieprawdziwych nazwisk. Byłam zaskoczona, że te osoby nie wyraziły zgody na publikację ich prawdziwych nazwisk, skoro i tak wszyscy mieszkańcy czytający tę książkę wiedzą od razu, o kogo chodzi.
Dziwiłam się krótko.
Autorka bezpardonowo krytykuje w bardzo niefajny sposób osoby, które naprawdę dużo robią dla tego miasta. Miasta, dodam tylko, naprawdę wyjątkowego i dobrze zarządzanego.
Jak można być fanką Gliniady...

wiejskifilozof | 2015-05-03

E-Book.Oto książką,którą uważam za naprawdę dobrą.Która porusza tematy, tak ważne jak homoseksualizm.Gwałt i dewocja.
Oto Joachim, chłopak który przyjeżdża na wakacje do Bolesławca.
I z miejsca ogłasza,że jest gejem.Byłem ciekaw, jak na niego zareaguje to miasto.Ale tego nie napisze.Same i sami sobie zobaczcie.
W mieście żyje wielu ciekawych ludzi.
Róża -dewotka,Paco-luzak z forsą.
Monika-śliczna bibliotekarka.
Ogólnie prawie cały przekrój społeczeństwa :-)
E-booka przeczytałem w trzy dni.Fakt, gdyby, to była książka papierowa to bym szybciej.Ale nie siedzę w necie cały dzień.
Czy polecam ? Pewnie,że tak.

dzosefinn | 2013-07-23
Przeczytana: 18 lipca 2013

Na temat homoseksualizmu w dzisiejszych czasach jest strasznie głośno. „Domagają się” różnych praw, chcą być tolerowani, zawierać małżeństwa, mieć i wychowywać dzieci… Niestety świat został „skonstruowany” inaczej, na innych prawach, tym samym większość nas nie rozumie oraz czasami nie chce zrozumieć tak prostych prawd „jak można kochać osobę tej samej płci”. A homoseksualiści udowadniają nam na każdym kroku, że niczym się od heteroseksualnych nie różnią. Są tacy jak my, mają potrzeby, pracują, chorują, kochają i chcą być kochani. Skąd więc ten szum wokół nich? Ponieważ wychodzą z cienia, robią coming out. Większość ludzi, szczególnie ci starszej daty, nie jest jeszcze przygotowanych na takie afiszowanie się swoją orientacją. Dlatego stąd tyle nieporozumień, protestów, niechęci. Ponieważ to jest sprzeczne z naturą. Ale co ma zrobić taka osoba? Kochać na siłę, być nieszczęśliwa i tym samym uwięziona przez tradycję? Wydaje mi się, że jeszcze długo upłynie czasu, wiele razy zagotuje...

Ivka | 2013-08-10
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Powieść "Joachim" Grażyny Hanaf to pierwsza tego typu książka, po jaką sięgnęłam. Pisząc typ mam na myśli tematykę, jaka została poruszona w tej historii.

Joachim to siedemnastoletni chłopiec, niezbyt lubiany wśród rówieśników w szkole. A dlaczego nie zyskał sympatii kolegów? Odważył się przyznać przed wszystkimi, że jest gejem. Ba, obwieszczał to każdemu, kogo spotkał - w sklepie, na ulicy, sąsiadom. Od swojego "coming out`u" Joachim ma coraz więcej problemów i rozterek. Na domiar złego rodzice postanawiają jechać na wycieczkę do Hiszpanii bez niego. Chłopiec ma w tym czasie zamieszkać w Bolesławcu - małej miejscowości pod Wrocławiem, gdzie będzie opiekować się nim przyjaciółka mamy, Mira. Joachim czuje się rozgoryczony i negatywnie nastawiony do świata. Zdecydowanie wolałby jechać z rodzicami do Hiszpanii niż do jakiejś dziury zabitej dechami.

Miejscowość, w której Joachim ma spędzić całe wakacje z początku nie wzbudza w nim pozytywnych uczuć. Na miejscu poznaje...

Rosemarie | 2013-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Joachim to siedemnastolatek, który na pozór nie wyróżnia się niczym od innych swoich rówieśników. Mieszka we Wrocławiu wraz z rodzicami i młodszą siostrą. Życie nastoletniego chłopaka diametralnie ulega zmianie, gdy dokonuje on coming out'u, wyjawiając, iż jest on gejem. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby poinformował on o tym fakcie swoich najbliższych. Joachim jednak poszedł o krok dalej, sprawił, że każda osoba w mieście słyszała o jego orientacji seksualnej, bowiem pewnego dnia pukał do każdych drzwi i odwiedzał każdy sklep...

Życie Joachima od tamtego momentu nie było już takie samo. Bliski przyjaciel się od niego odwrócił, a rodzice nie potrafili poradzić sobie z krnąbrnym i aroganckim nastolatkiem. Kiedy więc nadchodzą wakacje, jego rodzina wyjeżdża do Hiszpanii, a syna postanawiają zostawić w Bolesławcu, u pewnej samotnej matki imieniem Mira.

W nowym miejscu chłopak poznaje ekscentryczną mieszankę współlokatorów, odkrywając tym samym z pewnym zaskoczeniem, że wszyscy...

toska1982 | 2013-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

W zeszłym roku miałam okazję przeczytać książkę dotyczącą coming out'u młodego chłopaka, dlatego gdy wydano tę książkę byłam jeszcze bardziej ciekawa, jak tym razem zostanie przedstawiony temat homoseksualizmu, w końcu nie od dziś wiadomo, że społeczeństwo niezbyt jest tolerancyjne, szczególnie pewne grupy.

Siedemnastoletni Joachim w ostatnim czasie trochę namieszał w swoim i rodzinnym życiu. Postanowił on poinformować o swoich preferencjach seksualnych nie tylko całą szkołę, ale również całą swoją ulicę, wszystkich najbliższych sąsiadów i mieszkańców Wrocławia. I choć jego rodzice są w miarę tolerancji, po pierwszym szoku, byliby w stanie zaakceptować syna takiego jakim jest, jednak nie dali rady odeprzeć wszystkich ataków ze strony bliskich i sąsiadów, którzy postanowili dzwonić do nich na okrągło. Nie mogli oni zrozumieć dlaczego ich syn aż tak się z tym wszystkim afiszuje, dlatego postanawiają wyjechać, a jego odesłać do Bolesławca, do koleżanki.

Joachim nie jest zachwycony...

szary1991 | 2016-10-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, LGBT
Przeczytana: 10 października 2016

Może przez kontrast z poprzednią książką ("Koniec Gry") "Joachima" przyswoiłem dużo szybciej. Zakochałem się w każdym bohaterze Mirze, Dianie, Teodorze, Klementynce, nawet Róży! Joachim... chociaż z początku nie przypadł do gustu, wraz z rozwojem sytuacji wzbudzał sympatię. Książka przyjemna, nie jakaś górnolotna... zwyczajna powieść wakacyjna. Miała mnie rozerwać, sprawić przyjemność? Sprawiła! Wzruszyła, rozbawiła...!!! Polecam!

ComIN | 2014-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Moja ocena to 6/10 i chciałabym wyjaśnić na czym się ona opierała.

Zacznę od głównego bohatera, Joachima, którego polubiłam już na samym początku mojej przygody z lekturą, a nawet wcześniej, wpatrując się tępo w ilustrację książki xD Autorka go niesamowicie scharakteryzowała, okazało się, że jest chłopakiem uroczym, o ciepłym sercu, mimo, że początkowo nie chciał tego okazywać, był bardzo zamknięty w sobie. Joachim ma własny styl i klasę, dodatkowo okazało się, że ma nietypowe umiejętności w stylizacji i projektowaniu strojów, czego w życiu bym się nie spodziewała, a co jeszcze bardziej przybliżyło mnie do tej postaci. Być może był typem człowieka, który w nie wiadomo którym momencie wybuchnie jak wulkan i zaleje miasto falą emocji, ale również warto zauważyć, że potrafił on być spokojny, wrażliwy oraz opanowany - kiedy tak bardzo pragnął pomóc Angelice.

Miasto zostało ukazane w bardzo realistyczny sposób, obrazy pisarki w formie pisanej wywołują ogromne wrażenie, ale to...

Pretender | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Bardzo dobrze napisana książka. Czuć, że autorka kocha miasto w którym żyje. Potrafi przekazać to tak, że czytelnik żałuje, że nie mieszka na Rajskiej, nie zna ani Miry, ani Diany, ani Teodora.

Caro Loette | 2014-08-22
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka

Przed rozpoczęciem tej lektury warto zadać sobie pytanie : czy jestem tolerancyjny? Czym jest tolerancja? Tolerancja wcale nie jest łatwa. Co innego powiedzieć jestem tolerancyjny, a w myślach dodać, że lepiej żeby osoby o innym kolorze skóry, innego wyznania czy orientacji, choć oczywiście nic do nich nie masz, trzymały się od ciebie z daleka. Jeśli tak myślimy, to warto pomyśleć nad naszą tolerancją, która raczej jest fałszywa i na pokaz, by przypodobać się innym ludziom, może żeby pokazać siebie w lepszym świetle?

Życie Joachima wywróciło się do góry nogami odkąd oznajmił całej wrocławskiej dzielnicy, że jest gejem. Wszystko się zmieniło, ludzie zaczęli zwracać ma niego uwagę, a w szkole nie miał lekko. Według Joachima jego życie jest do niczego. W dodatku na wakacje rodzice wraz z siostrą wyjeżdżają do Hiszpanii, a go wysyłają do Bolesławca. Według chłopaka rodzice chcą się go pozbyć przez to, że jest homoseksualistą. Poza tym myśli, że w takiej dziurze nic ciekawego nie może...