Kunigas: powieść z podań litewskich

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
historia, krzyżacy, Litwa
onika

"Kunigas" to historia uprowadzonego przez Krzyżaków jako małe dziecko litewskiego księcia Margera (w Zakonie otrzymał imię Jerzy). Mimo poddania germanizacji, pod wpływem kilku słów w języku litewskim, budzą się w Jerzym wspomnienia i świadomość pochodzenia. Wraz z dwójką przyjaciół, którzy także zostali jako dzieci porwani przez Krzyżaków, Marger wraca do rodzinnego grodu i do matki Redy. Niestety gród Margera, Pilawy, to ostatni gród, który opiera się Krzyżakom, a oni nie zwykli porzucać swych planów.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://literacki24.pl/obr/a/23/a23191.jpg

onika | 2013-06-02

"Kunigas" to powieść, która moim zdaniem powinna utworzyć "świętą trójcę" z "Grażyną" i "Konradem Wallenrodem". Jest ona bowiem niejako rewersem, dopełnieniem tematyki tych dwóch utworów. "Kunigas" to walka z Krzyżakami, ale opisana z zupełnie innej perspektywy.

Powieść Kraszewskiego urzekła mnie. Opowiada ona historię Margera/Jerzego. Właśnie on jest tytułowym Kunigasem, litewskim księciem. Krzyżacy napadli na jego rodzinny gród i uprowadzili go, gdy miał koło dwóch lat. Od tego momentu Jerzy stał się jakby projektem naukowym zakonników. Mnisi postanowili z Margera zrobić rycerza zakonnego, zataili przed nim jego przeszłość i pochodzenie, wychowywali go na Krzyżaka. I Jerzy rósł oderwany od swej tożsamości, aż do momentu, gdy przypadkiem usłyszał kilka słów wypowiedzianych w litewskim języku. Wróciły do niego mgliste wspomnienia z dzieciństwa. Od tej chwili budzi się w Jerzym nienawiść do zakonu i pragnienie ucieczki. Poznaje dwójkę innych Litwinów, którzy tak jak on, zostali...

Wabi | 2017-01-05
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Marger staje na czele obrońców grodu w Pillenach.

Rafał | 2015-04-14
Na półkach: 2015 r., Przeczytane