Papież z dalekiego kraju. Biografia papieża Franciszka

Okładka książki Papież z dalekiego kraju. Biografia papieża Franciszka Craughwell Thomas
Okładka książki Papież z dalekiego kraju. Biografia papieża Franciszka
Craughwell Thomas Wydawnictwo: Esprit biografia, autobiografia, pamiętnik
Esprit
2013-06-06
2013-06-06
papież Franciszek

Okładka książki Franciszek. Prawdziwa historia życia Agnieszka Gracz, Adam Sosnowski
Franciszek. Pr... Agnieszka Gracz, Ad...

Całkiem niedawno została ogłoszona wstrząsająca dla Kościoła katolickiego wiadomość o abdykacji papieża Benedykta XVI. Oczy wszystkich zwróciły się na Watykan i konklawe, które miało wybrać nowego przywódcę Kościoła. Wybrany został ktoś, kto właściwie nie był typowany przez media - kardynał Jorge Mario Bergoglio.

Argentyński duchowny bardzo szybko podbił serca katolików, którzy polubili go za skromność, otwartość i dobroć rysującą się na twarzy. Papież chce być jak najbliżej swoich wiernych, zwłaszcza tych ubogich, chorych i cierpiących. Zdecydowanie taka postawa przyciąga i sceptyków, nastawionych negatywnie do Kościoła, jak i poprawia relacje z tymi, którzy zawsze szanowali autorytet papieża.

Książka opisuje dzieje papieża, od lat najmłodszych, przez kształtujące się powołanie, aż do kapłaństwa i wyboru na przywódcę Kościoła. Mimo podeszłego wieku kandydata, konklawe zdecydowało, że to właśnie Bergoglio będzie nadawał nowy tor religii i zmierzy się z problemami i skandalami, które wciąż dzieją się w środowiskach kapłańskich. Czy będzie reformatorem zmieniającym oblicze Kościoła? Czy raczej stanie się biernym obserwatorem tego co się dzieje i skupi się bardziej na pisaniu rozpraw i encyklik, zamiast aktywnym działaniu? Tego nie wiemy, bo 3 miesiące to bardzo krótko, aby ocenić w jakim kierunku pójdzie jego pontyfikat, ale wydaje się, że będzie to dobry czas dla Kościoła.

Całości dopełnia kalendarium, które w skondensowanej formie przybliża nam najważniejsze wydarzenia w życiu papieża, ciekawostki związane z osobą głowy Kościoła, oraz bardzo dobra okładka, z której spogląda na nas miła i uśmiechnięta twarz Franciszka.

Polecam przeczytać tą krótką biografię każdemu, kto chciałby dowiedzieć się coś o życiu obecnego papieża. Moim zdaniem była to bardzo dobra lektura i z pewnością będę do niej wracać.

Argentyński duchowny bardzo szybko podbił serca katolików,...

To naprawdę pięknie wydana biografia z ładnymi ilustracjami. Napisana jest prostym, przejrzystym językiem i przede wszystkim bardziej niż same fakty, przybliża nam marzenia i plany Papieża Franciszka, jego poglądy na temat kontrowersyjnych kwestii moralnych i wielu innych. Warto przeczytać.

Książka Thomasa T. Craughwella "Papież z dalekiego kraju" to krótki zapis tamtych pełnych emocji dni oraz próba przyblizenia czytelnikom postaci nowego pasterza Kościoła - papieża Franciszka. Pisarz jest autorem wielu znanych w Polsce bestsellerów m.in. "Święci - nieświęci" czy też "Biblijne czarne charaktery". To znakomity historyk, dziennikarz i mówca, ceniony za nieszablonowy i oryginalny sposób przedstawiania zagadnień i poczucie humoru.

Na początku 2013 roku świat wstrzymał oddech, po ogłoszeniu decyzji o abdykacji przez papieża z dniem 28 lutego. Rozpoczęły się spekulacje, kim będzie jego następca. Jeden ze znanych autorów tak odniósł się do oczekiwań wobec nowego biskupa Rzymu: "Oby miał urok Jana XXIII, żarliwość Pawła VI, charyzmę Jana Pawła II, intelektualną błyskotliwość Benedykta XVI. Lecz przede wszystkim niech będzie odważnym nauczycielem katolickiej prawdy w obliczu wszystkich wymagań, przed jakimi stanie".

Z początkiem marca w Rzymie zaczęli zbierać się kardynałowie, aby wybrać kolejnego następcę św. Piotra, a w Kaplicy Sykstyńskiej trwały gorączkowe przygotowania do konklawe. Założono tam m.in. urządzenia zakłócające telefony, zaciemniono okna. Wybuchło też kilka skandali, w tym w związku z wyciekiem zapisów tajnych rozmów kardynałów. Po organizowanych codziennie konferencjach prasowych przez amerykańskich dostojników kościelnych, zobowiązano kardynałów do nieudzielania wywiadów. Wreszcie 12 marca rozpoczęło się długooczekiwane konklawe.

Wkrótce wylosowano 3 skrutatorów, którzy mieli liczyć głosy. Trzeba było zgromadzić 77 głosów czyli 2/3 ogólnej póli. Udało się tego dokonać w wieczornym głosowaniu 13 marca. Nad dachem Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, a wśród zgromadzenego na placu św. Piotra tłumu zapanowała euforia. Stało się jasne, że Kościół ma nowego duszpasterza. Po pewnym czasie ogłoszono z balkonu bazyliki, iż papieżem zpstał argentyński kardynał Jorge Bergogolio. Wśród zebranych zapanowała konstrernacja, gdyż nie brano go pod uwagę. Przed konklawe uważano, że jest on za stary (76 lat),by mógł zostać papieżem...

Jorge Bergogolio przyszedł na świat w 1936 roku w rodzinie włoskich imigrantów. W jego domu kultywowano tradycje niedzielnych biesiad w gronie najbliższych, które były okazją do długich rozmów. Matka dbała o to, aby dzieci w sobotnie popołudnia słuchały radiowych audycji operowych. Mały Jorge lubił sport i do dziś kibicuje lokalnej drużynie piłki nożnej. W 1953 roku poczuł powołanie do kapłaństwa, jak powiedział swej mamie: "Zamierzam studiować medycynę ludzkiej duszy".
Na pocz. lat 70 rozpoczął się ostatni etap formacyjny w Zakonie Jezuitów, a 22 kwietnia 1973 roku złożył ostatnie śluby i wrócił z Hiszpanii do ojczystej Argentyny. Tam szybko awansował, gdyż już w lipcu tego samego roku został prowincjałem czyli przełożonym Towarzystwa Jezusowego w tym kraju.

Niespełna trzy lata później władzę w Argentynie przejęła wojskowa junta i rozpoczęła się brudna wojna. Bergogolio pomógł wielu uciec z Argentyny, wstawiał się też za aresztowanymi jezuitami. Wreszcie w 1979 roku zakończyła się jego posługa jako prowincjała. Wyjechał wtedy na studia doktoranckie do Niemiec, po powrocie przebywał w Cordobie. Bronił rodziny i sprzeciwiał się małżeństwom homoseksualnym. Później służył wśród biednych w Buenos Aires, gdzie został biskupem pomocniczym, a w 1998 roku arcybiskupem. Jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II został wyniesiony do godności kardynalskiej.

Mimo wszystko Jorge Bergogolio pozostał skromny i pokorny. Wspierał najuboższych i bronił ich praw. Był zawsze otwarty i kładł nacisk na służbę bliźnim. Już jako papież stwierdził, iż jego tytuł po łacinie pontifex oznacza budującego mosty i on chce nawiązać dobre relacje z innymi religami, oparte na wzajemnym szacunku: "Moim pragnieniem jest, aby dialog między nami pomógł zbudować mosty łączące wszystkich ludzi w sposób, który każdemu pozwoli zobaczyć w drugim człowieku nie wroga, nie rywala, lecz brata bądź siostrę, których chce powitać z otwartymi ramionami". To chyba najlepsza zapowiedź posługi tego papieża, który stoi przed takimi trudnymi wyzwaniami jak: reforma Kurii Rzymskiej, otwarcie na Trzeci Świat, reewangelizacja Europy i Ameryki oraz wrażliwość duszpasterska na wyzwania współczesnego świata.

Już pierwsze miesiące pontyfikatu papieża Franciszka pokazują, że nie chce on być zamknięty w Watykanie. Pragnie wyjść do ludzi, co robi witając ich przy wejściu do świątyni. Nie mieszka w pałacu Apostolskim, lecz w Domu Św. Marty na terenie Ogrodów Watykańskich. Wybiera skromne ornaty. Błogosławi wiernych, ale też prosi o modlitwę za siebie...

Podsumowując ta niewielka (bo zaledwie 160-stronnicowa),ale jakże pełna treści pozycja, zaprasza nas do bliższego zapoznania z papieżem Franciszkiem. W trakcie tej niezwykłej podróży możemy cofnąć się do: czasów młodości kardynała Bergoglia, okresu nowicjatu i posługi w Buenos Aires, aż po okres oczekiwania na nowego biskupa Rzymu, konklawe i wreszcie wybór nowego pasterza Kościoła katolickiego.
Ta książka zapoznaje też czytelników z ciekawostkami m.in., że I raz konklawe odbyło się w Watykanie w II połowie XV wieku, a w 1878 roku powstał zwyczaj odbywania go w Kaplicy Sykstyńskiej.

Pozycja ta zawiera kilka literówek i błąd w dacie schizmy wschodniej, która miała miejsce w 1054 roku ( a nie jak podaje książka w 1056 roku). Jest też nieco bezkrytyczna w ocenie papieża Franciszka, lecz przybliża jego postać wiernym, którzy na początku nowego pontyfikatu powinni poznać swojego pasterza.

Zapraszam do lektury!

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

"Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam, Eminentissimum ac Reverendissimum Dominm, Dominum..." - 13 marca 1,2 mld ludzi oczekiwało w niepewności na dokończenie formuły przez kardynała protodiakona. Kim będzie nowy papież? Czy podoła prowadzeniu Kościoła w trudnych czasach? Na pewno rzesze katolików (i nie tylko) stawiali sobie te pytania. W pierwszej chwili po ogłoszeniu wyboru głęboką radość okazała jedynie niewielka grupka Argentyńczyków. Już po pierwszym spotkaniu papież Franciszek podbił jednak serca wiernych. Przy Ojcu Świętym Franciszku wiele razy pojawia się przymiotnik "pierwszy". Pierwszy papież z zakonu jezuitów, pierwszy papież spoza Europy, pierwszy papież z Argentyny i pierwszy papież zakonnik od czasów pontyfikatu Grzegorza XVI (1831-1846). Kim jest Jorge Bergoglio i na czym ma polegać jego pragnienie Kościoła ubogiego i dla ubogich? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w biografii znakomitego autora Thomasa Craughwell'a, autora ponad 40 książek.

Sama okładka już wiele mówi o nowym następcy św. Piotra. Na górze spontaniczny gest biskupa Buenos Aires przyjmującego yerba mate od przypadkowych osób. Na dole widzimy kardynała Bergoglio już jako papieża przyjaźnie uśmiechającego się i pozdrawiającego wiernych. W środku znajdziemy więcej fotografii papieża Franciszka (także z czasów młodości). Wszystkie są czarno-białe, co jednak nie ujmuje nic książce, a wręcz dodaje jej uroku. Oprawa "techniczna" przedstawia się świetnie. Przejdźmy więc do treści.

Na początku znajdziemy kilka słów od arcybiskupa Bostonu Malley'a. Pomysł, aby przedmowę napisał kardynał uczestniczący w konklwe był niewątpliwie trafny. Ciekawie było poznać spostrzeżenia osoby dłużej znającej Jorge'a Bergoglio i obserwującego go już w pierwszych chwilach po spaleniu kart do głosowania i zgodzie na objęcie urzędu Najwyższego Kapłana przez wybrańca Ducha Świętego.

Kolejne dwa rozdziały poświęcono abdykacji Benedykta XVI i przebiegu konklawe. W czwartej części przechodzimy już do samej biografii Jorge'a Bergoglio. Autor próbuje od zwyczajnej, codziennej strony przybliżyć czytelnikowi postać człowieka, który otrzymał klucze do królestwa niebieskiego jako 266. następca św. Piotra. Wydaje mi się jednak, że czasami Thomas Craughwell patrzy bezkrytycznie na postać nowego papieża. Nie zapominajmy, że miał pisać biografię,a nie hagiografię. Autor bardzo przychylnie odnosi się np. do gestu papieża w Wielki Czwartek polegającego na umyciu nóg młodym więźniom (w tym dwóm kobietom). Papież obmywając nogi muzułmance podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej nie sprzeciwił się doktrynie Kościoła. Złamał jednak odwieczną Tradycję.

Na str. 126 wkradł się chochlik drukarski. Do schizmy wschodniej doszło w 1054 roku. Podano natomiast błędną datę - 1056 rok.

W każdym rozdziale dodano krótki przerywnik dotyczący historii Kościoła czy postaci niektórych świętych. Dzięki temu nie tylko poznamy postać papieża Franciszka, ale i poszerzymy naszą wiedzę na temat dziejów Kościoła.

Śledząc losy przyszłego papieża, kiedy przechodzimy przez kolejne rozdziały książki, rzeczywiście można zrozumieć, dlaczego papież Franciszek od pierwszych dni pontyfikatu jest darzony ogromną sympatią przez wiernych. Niewątpliwie jest on osobą wyjątkową. Duch Święty wiedział, co robi wskazując go na następcę Benedykta XVI. Zaskoczyło mnie jedno wystąpienie papieża Franciszka jeszcze jako kardynała. W 2005 roku skrytykował Benedykta XVI, że posłużył się "kontrowersyjnym" cytatem podczas wykładu w Niemczech. Ojciec święty zacytował słowa o tym, że jeśli uważnie przyjrzeć się karierze Mahometa, to można w niej znaleźć "rzeczy na wskroś złe i nieludzkie, takie jak jego nakaz szerzenia mieczem głoszonej przezeń wiary". Co było kontrowersyjnego w tym cytacie? Benedykt XVI nazwał po prostu rzeczy po imieniu.

Cieszę się, że papież Franciszek ma jednak także mocne wystąpienia. Podczas pierwszej homilii przywołał słowa Leona Bloya: "Każdy, kto nie modli się do Pana, modli się do diabła". W trakcie mszy inauguracyjnej stwierdził zaś, że: " niestety w każdej epoce historycznej są spiskujący, by przynieść śmierć, chaos i skalać oblicze mężczyzn i kobiet". Oba cytaty znajdziemy w książce. Na końcu dodano bowiem pełne teksty tych dwu homilii.

Biografia jest dość krótka (liczy 160 str.),więc siłą rzeczy nie zawiera ogromnej liczby faktów. Przybliża jednak w przystępny sposób postać papieża Franciszka i pomaga zrozumieć, na czym ma polegać ubogi Kościół będący marzeniem Ojca Świętego.

• Religia
  • Biograficzne