Jeździec bez głowy

Seria: Książka dla plecaka
Wydawnictwo: Zielona Sowa
The headless horseman
Kobalamina

Do Teksasu sprowadza się Woodley Pointdekster z rodziną. Podczas podróży przez niekończące się prerie ma miejsce niezwykłe zdarzenie. Jego córka Luiza zakochuje się od pierwszego spojrzenia w Maurice Geraldzie, łowcy dzikich mustangów, który pomaga im uciec przed tornadem. Step jest sceną wielu innych niepokojących wydarzeń. Kto pozbawił go głowy? Jaki związek może mieć z Luizą, jej bratem...

Do Teksasu sprowadza się Woodley Pointdekster z rodziną.
Podczas podróży przez niekończące się prerie ma miejsce niezwykłe zdarzenie. Jego córka Luiza zakochuje się od pierwszego spojrzenia w Maurice Geraldzie, łowcy dzikich mustangów, który pomaga im uciec przed tornadem. Step jest sceną wielu innych niepokojących wydarzeń. Kto pozbawił go głowy? Jaki związek może mieć z Luizą, jej bratem Henrykiem, zazdrosnym kuzynem Kasjuszem i młodym łowcą mustangów? Zbrodnia i porywy namiętności stają się głównymi motywami dramatu rozgrywającego się na teksańskich, bezkresnych równinach.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2009

źródło okładki: http://www.zielonasowa.pl

FannyBrawne | 2016-11-05

Do Teksasu przybywa bogaty plantator z Południa Woodley Poindexter razem z córką, synem i ich kuzynem. Piękna panna Luiza Poindexter wkrótce poznaje łowcę mustangów, Irlandczyka Maurice'a Geralda i zakochuje się w nim z wzajemnością. Na drodze do szczęścia młodej pary stają uprzedzenia rodowe i kuzyn Luizy, Kasjusz Calhoun. Zakochany w Luizie mężczyzna chce za wszelką cenę pozbyć się rywala. Pojawienie się w okolicy tajemniczego jeźdźca bez głowy jeszcze bardziej komplikuje sytuację...

Książka jest pisana w staroświeckim stylu. Wątek miłosny jest bardzo typowy dla tego typu literatury, nie ma tu zbyt wielu zaskoczeń czy szczególnie romantycznych scen. Sam wątek jeźdźca bez głowy jest bardziej na drugim planie. Postacie proste i bez szczególnych rysów psychologicznych. A jednak ta prosta, może naiwna historia bardzo mi się spodobała i miło spędziłam przy niej czas.

,,Jeździec bez głowy" jest napisany stylem, który sprawia, że czytelnik łatwo się wciąga i z zainteresowaniem śledzi...

Northman | 2014-05-02
Przeczytana: 08 lutego 2003

Przyjemna lektura. Trochę tu westernu, trochę miłości, trochę strachu i szczypta makabry (ale malutka). I niech w tym miejscu nikogo nie zwiedzie tytuł - to nie jest opowieść budząca grozę i jeżąca coraz bardziej włosy na głowie wraz z każdą przeczytaną stroną.

Książka nie jest napisana w jakimś cudownie poprawnym literacko języku, chwilami ma się nawet wrażenie, że bohaterowie mają zdecydowanie ograniczony zasób słownictwa, a nawet spowolnione procesy myślowe, ale patrząc na książkę jako całość, nie jest to wada z rodzaju dyskwalifikujących. Dobrze mi się ją czytało. Pamiętam, że byłem wtedy przez nieszczęśliwe zrządzenie losu w szpitalu i dzięki lekturze byłem w stanie nie myśleć o wszystkich badaniach które przede mną, o wynikach, rozmowach z lekarzem, etc. A to już coś. Miło spędziłem czas.

Claryyy | 2015-04-10

Takiej mieszanki szukałam. Western, miłość, akcja i odrobina grozy.

Na początku nie chciałam jej czytać, bo myślałam, że nie ma tam nic poza makabrą i krwią, ale oczywiście ( już powinnam się do tego przyzwyczaić ) nie miałam racji. Książka mnie zaskoczyła i wciągnęła bez pamięci. Całość zajęła mi 2 dni i choć czytałam ją już dość dawno to utkwiła mi w pamięci.

Polecam wszystkim, którzy lubią akcję z nutą miłości i grozy.

Magdalena | 2017-09-01
Przeczytana: 01 września 2017

Zastanawiam się teraz, dlaczego sądziłam, iż serial o tym samym tytule jest na podstawie tej książki? Poza tytułami nic ich nie łączy. Gdyby serial choć dotykał historii z książki, byłoby o tym wspomniane. Lecz ja i tak byłam pewna, że te dwie historie są ze sobą powiązane.

A tu nic. W serialu - piękna fantastyka, w książce jest tajemnica, aczkolwiek jej rozwiązanie nie ma w sobie nic z fantastyki. Może to i lepiej, bo wyszło prawdziwiej. Ale też ciekawiej.

Historia, jakich wielu. Ona + on. Wiele nie trzeba, by pojawiło się uczucie. Miłość jest piękna, popycha do dobrego. Lecz zazdrość sprawia, że stajemy się źli. Te dwa uczucia pojawiają się w książce. One są najważniejsze. To dzięki nim mamy tak piękną historię.

Uwielbiam styl autora. Była to książka, od której oderwać się nie mogłam. Czytając, wciąż czekałam na więcej i więcej. Cudowne to uczucie, gdy książkę nie czyta się przymusowo, by skończyć, lecz z przyjemnością, by poznać losy bohaterów do końca.

Zaś...

aenyeweddien88 | 2014-07-29

Jak dla mnie po prostu rewelacyjna książka! Jak zaczełam czytać to nei mogłam przestać, "no jeszcze tylko pare stron, jeszcze tylko jeden rozdział". I mimo, że (niestety...) wcześniej widziałam film byłam bardzo zafascynowana i mocno wciągnęłam się w książkę. Sposób w jaki jest napisana sprawia wrażenie rwącej rzeki - wszystko dzieje się tak szybko i wszystko na raz. Przypomina mi to nieco "Trzech muszkieterów" - jeszcze jedno niebezpieczeństwo nie minęło już widzimy następne. Owszem, pewnie wiele osób powie, że motyw dość oklepany i może książka dość płytka. Niemniej jednak śwetnie się ją czyta, a wiadomo, że nie da rady ciągle czytać tylko poważnych i głębokich dzieł.

Pyrka2503 | 2014-05-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 20 maja 2014

Sięgnęłam po książki po 3 latach czajenia się na nią i jestem niesamowicie zaskoczona!
Czytałam ją z myślą o tym, że moja mama zaczytywała się w tej powieści w młodości. Chciałam sprawdzić cóż takiego wspaniałego w tym wszystkim jest. Gdzieś podświadomie założyłam, że skoro to książka młodości pokolenia wstecz, to pewnie rzucę ją po kilku kartach. Czytam... czytam... czytam... i przeczytałam! Dwa dni i po książce! Niezwykle wciągająca akcja, pełne życia postaci, szczegółowe opisy teksańskiej prerii i szczypta humoru pochłonęły mnie bez reszty.
Nigdy bym nie pomyślała, że takie kowbojskie klimaty mogą mnie tak zainteresować :) Szczerze polecam!
Aha!
I już się nie dziwię mamie ;)

Roman Dłużniewski | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Kiedyś się tym zaczytywałem. Maurycy, łowca mustangów. Luiza. Izydora Covarubio de Los Llanos.. Co za piękne nazwisko. A i dziś patrzę na tę książkę z sympatią.

Aneta | 2011-01-31
Przeczytana: 2006 rok

Pamiętam jak byłam w czwartej klasie i mama czytała mi tą książkę zawsze wieczorem przed snem :) Akcja tak średnio ciekawa jak dla dziesięciolatki, ale zawsze kiedy na horyzoncie pojawiał się jeździec bez głowy zamierałam i czekałam co się dalej wydarzy. Im dalej sprawa zaczęła się wyjaśniać tym większe odczuwałam rozczarowanie.
Myślę, że dziś spojrzałabym na wszystko troszkę inaczej.
Książkę jednak wspominam pozytywnie.

Mgła | 2013-08-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 05 maja 2013

Ale ze mnie gapa - dałam nabrać się na tytuł. Sądziłam, że jest to ten sam "Jeździec bez głowy", na podstawie którego nakręcono film z Johnym Deppem, i żal mi było poświęcić minutę na sprawdzenie, czy tak jest istotnie. Okazało się, że prócz tytułu nic dwóch "Jeźdźców" ze sobą nie łączy.
Akcja książki Reida toczy się na prerii, znajdziemy tu łowców mustangów, skorpiony, bezkresne pustynie i rancza z niewolnikami. Główną parą bohaterów jest piękna Luiza Poindexter oraz tajemniczy i pociągający łowca mustangów, Maurice Gerald, których szybko łączyły silne uczucie. Niestety, jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, coś staje na drodze do szczęścia młodych (jeśli ktoś jest ciekawy, co takiego, to zapraszam do lektury), a w następstwie na prerii zaczyna pojawiać się złowrogi jeździec bez głowy.
Patrząc z perspektywy współczesnego czytelnika, "Jeździec bez głowy" jest najzwyczajniej w świecie książką nudną i bez polotu. Widać od razu jak bardzo różni się pojęcie przygody dawniej i dziś....

WhiteRoses2410 | 2011-04-18
Przeczytana: 2005 rok

Muszę się przyznać, że przez wiele lat książka ta stała na półce mojego pokoju i nie byłam nią w żaden sposób zainteresowana, ale gdy już po nią sięgnęłam, to nie było zmiłuj. Czytałam jak szalona, dzień i noc. I teraz czekam na moment, kiedy znowu będę mogła powrócić do tej lektury :)