Tajemnica zielonej pieczęci

literatura dziecięca
Zielona Sowa
2011-01-01
2011-01-01
dziecięca młodzieżowa przygoda Beata Krystek-Borkowska Arcydzieła literatury dla dzieci i młodzieży

Jest to opowieść o dosyć zwyczajnym szkolnym życiu 12-14 latków w powojennej Polsce. Owszem są tajemnice, dobrze się czyta, jednak cała książka jest jakaś "bez charyzmy" w porównaniu do tej samej autorki "Głowy na tranzystorach". Jedynie samo życie w tamtych czasach bez TV i elektroniki jest warte "obserwacji" dlatego polecam tę książkę tym, którzy chcą się dowiedzieć więcej jak żyło się całkiem niedawno temu.

Bardzo lubiłam tę książkę w dzieciństwie. Dzięki niej zaczęłam pisać dziennik, co sprawiło, że bardzo poprawił mi się styl pisania. Po latach wróciłam do niej z przyjemnością. Dziś może razić trochę dydaktyzmem i naiwnością, ale i tak czyta się bardzo fajnie. Odpoczęłam przy niej.

Bodaj najwybitniejsza spośród wielu naprawdę rewelacyjnych powieści pani Hanny Ożogowskiej. Intryga ze Związkiem-Napoleonów (Z-N) po dziś dzień mrozi krew w żyłach, przyprawia o ciarki, zapiera dech i nieustannie fascynuje. Po prostu.

Wartka akcja, bardzo ciekawa fabuła. Pomysłowi i zapobiegawczy bohaterowie. Przyjemny koniec lektury. Serdecznie polecam!!!

Okazuje się, że spotkanie z lekturą lat dziecięcych może być fascynującą przygodą! Przeżywaną na dwóch poziomach. Z jednej strony moje dziecko wewnętrzne z ogromną przyjemnością zanurza się w miniony świat wspomnień i, o dziwo, doświadcza tych samych emocji co kiedyś - zaintrygowania fabułą (zwłaszcza kryminalną, potraktowaną tu całkiem serio),rozbawienia co chwilę (ach, ten cięty dowcip!),a nawet wzruszenia...
Z drugiej - moja dorosła część z dużym zainteresowaniem przygląda się wysiłkom wychowawczym Autorki: co i w jaki sposób stara się przekazać swoim młodym czytelnikom, co im podarować oprócz porcji solidnej zabawy...
Na obu poziomach czuję się usatysfakcjonowana.

Oczywiście, że w niektórych kwestiach wiele się zmieniło np. sposoby dyscyplinowania dzieci. Na szczęście. Jestem tego świadoma. Mimo to, pozycja niesie dużo cennych, wciąż aktualnych przesłań. I krzepi pogodą ducha!

@Melancholia - dziękuję! :)

Przeczytana kilkakrotne, teraz po wielu latach odświeżam Ożogowską i ta książka wcale, zupełnie się nie zestarzała :)

Szkolne przygody trzech chłopaków, z których każdy ma jakąś piętę achillesową. Stefan nie ogarnia ortografii i historii, Wiktor ma problemy z matematyką, a Bartek boryka się z geografią. Na dodatek mają pomysły, które wpędzają ich w kłopoty. To, jak sobie z tym wszystkim radzą, gdy zostają przeniesieni do równoległej klasy, jest treścią tej lektury. Dodatkowo Stefan, główny bohater, jest zamieszany w historię kryminalną z pewną zieloną pieczęcią oraz w historię "uczuciową" z pewną Elą...
Zdecydowanie polecam, tym bardziej, że pamiętam tę książkę jako jedną z moich ulubionych mych lat szkolnych.

Tak często czytałam tę książkę, lubiłam tych bohaterów i ciągle do niej wracałam, że biedna nie miała już okładki. Widać było, że to moja ulubiona! :-) Książka młodzieżowa, przygodowa, o przyjaźni, młodzieńczych problemach , tajemnicach i szyfrach, które odkrywać miał główny bohater. Pamiętam do dziś: czemu "herbata" piszemy przez samo h? - bo jest bez cukru ;-) to zdanie z tej książki.
Skoro pamiętam ją i na samą myśl o niej uśmiecham się, a minęło ponad 25 lat, gdy ją czytałam to uważam, że warto.
Na pewno ukształtowała w jakiś sposób mój gust czytelniczy, bo tajemnice i ich odkrywanie lubię do dziś.

Warto przeczytać. Mimo upływu lat nadal świetna. Moja ulubiona książka dzieciństwa.

Dopiero teraz, czytając własnemu dziecku, zauważyłem, że to właściwie książka dotycząca polskiego Października. Rok 1957, Sewerek symbolizuje stalinowskiego śliskiego moralnie aparatczyka, STO to opozycja, a Związek Napoleonów zrzesza bikiniarzy.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa