Wojna za kręgiem polarnym

Cykl: Wojny Morskie (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
marynistyka, wojny morskie
Siuks

Wojna w Norwegii, zmagania w obronie konwojów, korsarskie rajdy niemieckich okrętów i walka z nimi składa się na obraz wojny za kręgiem polarnym. Zbeletryzowane epizody są przedzielone wstawkami - komentarzami objaśniającymi aktualną sytuację strategiczną wojny morskiej w danym okresie.

źródło opisu: Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1973

źródło okładki: Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1973

drobnypijaczek | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Ciekawa, ale nie pasjonująca opowieść o wojnie prowadzonej na wodach mroźnej i niebezpiecznej północy. W mojej opinii wypadła stanowczo słabiej od otwierającej cykl poprzedniczki. Wydaje się, że autorowi zabrakło polotu z jakim opowiadał o zmaganiach na Atlantyku. Książka w przekroju ukazuje działania wojenne na morzu i kroki jakie podejmowały obie strony aby uzyskać przewagę prowadzącą do ostatecznego zwycięstwa. Dość szczegółowo opisany jest dramat konwoju PQ-17. Najtragiczniejszego w tym rejonie zmagań starcia. Zaskakuje fakt, że do najtragiczniejszych wydarzeń, doprowadziła błędna ocena sytuacji gdzieś w gabinecie Admiralicji a nie brak męstwa marynarzy. No cóż nawet w naszym bezpiecznym, codziennym korporacyjnym życiu zdarzy się przełożony - idiota, który popełnione błędy zwala na podwładnych samemu zbierając tylko lekkie reprymendy i trwając dalej na stanowisku z racji posiadanego "doświadczenia" bądź panującego układu.