Płeć – język – kultura

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
płeć, język, kultura, gender
joly_fh

Książka jest propozycją wskazania związków między płcią, językiem i kulturą. Płeć pojmowana jest tutaj jako fenomen przede wszystkim uwikłany kulturowo, szczególną uwagę zwrócono na jego różnorodność, nieoczywistość, dostrzeżono różne odmianki płci, których – jak wiadomo z ustaleń gender studies – jest zdecydowanie więcej niż dwie. W prezentowanej pracy płeć jest zatem konstruktem kulturowym, niezwykle złożonym, motywowanym szeregiem czynników. Poszczególne części opracowania dotyczą teoretycznych aspektów lingwistyki płci, analiz płci w języku i tekście (głównie w literaturze popularnej i użytkowej) oraz kontekstów praktycznych, ściślej: problematyki płci w dydaktyce. Głównym celem było przedstawienie, co językoznawstwo wniosło, a przede wszystkim, co może jeszcze wnieść, poprzez refleksję nad płcią, do naszego obrazu kultury i szerzej – świata, w którym żyjemy. Książka z pewnością zainteresuje szerokie grono odbiorców: przedstawicielki i przedstawicieli wielu gałęzi nauk humanistycznych i społecznych oraz wszystkich, którzy interesują się rozmaitymi aspektami współczesnej kultury.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2013

źródło okładki: https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/5421

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!