Crazy In Love - biografia Beyoncé Knowles

Dobre Historie
2013-01-01
2013-01-01
Robert Sidor, Agnieszka Cichy
Beyonce biografia gwiazdy knowles piosenki koncerty muzyka

Bardzo słaba biografia, autor głównie skupia się na opisaniu po kolei o czym są piosenki z każdej płyty artystki.. Czytało się bardzo kiepsko. Jak dla mnie, fanki Beyonce, spodziewałam się czegoś więcej.

Nie, nie, nie i jeszcze raz nie.

To nie jest biografia Beyonce, tylko historia Destiny's Child (przeznaczona jest jej znaczna część książki, lekko ponad połowa) oraz spis każdego utworu z każdej ich płyty + dokładny opis tego KTO napisał piosenkę, i o co chodzi w teledysku, jakbyśmy byli niewidomi, i nie widzieli teledysków.
Nie jestem fanką Destiny's Child, więc byłam niestety dość znudzona czytając tę książkę.

Kiedy już zaczęło się coś rozkręcać, to niestety był to koniec książki.

Za dużo nazwisk, za mało opowieści o człowieku.

Nie, nie, nie i jeszcze raz nie.

Nie jestem fanką Destiny's Child, więc byłam...

Nawet nie doczytałam do końca. Po prostu wymiękłam. Albo pisze się biografię, albo książkę z podziękowaniami. Jedno z drugim, zwłaszcza przesyt drugiego... nie jest dobrym pomysłem.

Nigdy nie byłam fanką Beyonce, natomiast jestem fanką wszelkich biografii. Z tego względu w moje ręce trafiła ta oto książka. Chciałam poznać artystkę - dowiedzieć się czegoś o jej życiu, podejściu do muzyki o wartościach, czegoś co mi ją przybliży. Podróż przez lekturę różami jednak usiana nie była. Po pewnym czasie skakałam tylko po tytułach kolejnych utworów nagranych przez Knowles i kolejnych opiniach krytyków o jej wyższości nad innymi artystkami. Biografia fanom R&B lub samej Beyonce być może przypadnie do gustu - mi niekoniecznie.

Gratka dla jej fanów, którzy mogą znaleźć kilka ciekawostek a także kilka drobnych błędów. Wszystko dokładnie opisane, plusem są cytaty m.in. z biografii Destiny's Child, czy jej wywiadów ciężko dostępnych (a już na pewno w Polsce). Jednak dla osoby która tylko ją lubi oraz nie interesuje się "obsesyjnie" jej karierą czy osobą książka może być męcząca i ciężka. Niestety minusem są błędy i niedopracowania, które zauważy każdy większy fan. Jednak Beyonce od czasów płyty "4" o wiele bardziej się otworzyła, inaczej patrzy się na niektóre rzeczy dlatego trzeba mieć zdrowe podejście do tej książki, która opisuje jej życie właśnie do płyty "4", kiedy Beyonce strzegła swojej prywatności jak szalona.

Beznadziejna biografia wspaniałej artystki. Co kilka stron dziwiłam się jak można tak bardzo przekręcać fakty albo mylić się w pisowni nazwisk lub imion. Niedopracowana do granic możliwości... miałam wrażenie, że czytam szkic czegoś co może kiedyś ujrzy światło dzienne. Dziwie się, że ta książka w ogóle wyszła. Jeśli ktoś naprawdę chce poznać historię Beyonce niech lepiej oglądnie jej film biograficzny ,,Life is but a dream", bo z tego wątpliwej jakości dzieła dowie się niewiele.

Beyoncé znają chyba wszyscy. Równie dobrze może ona mieć swoich wiernych fanów, jak i przeciwników (tak, jak każda wzbudzająca emocje artystka). Niewątpliwie nie można odmówić jej talentu. I to nie tylko jeśli chodzi o jej wokal, ale także bycia bizneswoman. Od wielu lat uwaga wszystkich skupiona jest właśnie na niej, a każda nowa piosenka staje się momentalnie hitem. Myśleliście, że wiecie wszystko o niej i jej rodzinie? To przeczytajcie tą biografię. Myślę, że odsłoni ona nieco więcej interesujących faktów szczególnie z czasów, gdy była członkinią Destiny's Child. Bo właśnie temu okresowi poświęcona jest połowa książki.

Daryl Easlea w tej biografii przybliża nam postać Beyoncé "od podszewki". A jej historia rozpoczyna się od... jej rodziców (jakżeby inaczej).
Zagłębiając się w historię Beyoncé jako piosenkarki poznajemy pierwsze kroki w świecie piosenki i sceny. Pierwszy zespół (nie, wcale nie chodzi o Destiny's Child)... Obserwujemy zarówno porażki jak i sukcesy pierwszych zmagań ze sceną. Szczegółowo opisane są płyty zespołu z wyszczególnieniem przebojów, a także reszty piosenek na krążkach. I tak czytelnik przeżywa kolejne lata trwania zespołu od ich pierwszej płyty "Destiny's Child" po ostatni "#1s".
Śledzimy następne kroki jakie wokalistka podejmowała po rozwiązaniu grupy. I tu podążamy razem z Beyoncé przez jej karierę, poznając w szczegółach jej kolejne solowe płyty: "Dangerously In Love", "B'Day" i "I Am... Sasha Fierce" a także początki nagrywania "4".
Oprócz kariery muzycznej czytelnik może również poznać filmową drogę jaką obrała piosenkarka (poprzez filmy "Carmen", "Austin Powers: Złoty Członek", "Wojna Pokus" "Różowa Pantera", przełomowy film "Dreamgirls", "Cadillac Records" i "Obsesję").

Na końcu książki umieszczono aktualną (dla roku 2011),dyskografię singli, płyt CD, i DVD oraz filmografię samej Beyoncé oraz dyskografię Destiny's Child.
W biografii tej nie znajdziemy plotek i typowych dla portali plotkarskich informacji. Za to mamy do czynienia z rzetelną pracą na temat piosenkarki i jej kariery.

Biorąc pod uwagę liczne i bogate w szczegóły opisy piosenek, teledysków Beyoncé oraz filmów, w których wokalistka wystąpiła stwierdzam, że książka ta jest adresowana głównie do fanów artystki. Osoby, które mniej znają jej twórczość mogą poczuć się znużone tymi informacjami.

Biografię tą czyta się z zainteresowaniem i dość szybko. Mamy też minusy. Według mnie jest to kiepski papier jak na życzenie cenowe wydawcy, kilka literówek (choć nie przeszkadzają w odbiorze),a także odrobinę mała liczba zdjęć. Mimo to i tak warto trafić na ten tytuł.

Informacja dla fanów Beyoncé, którzy się wahają: musicie mieć tą książkę. Choćby dla tych ciekawostek o Beyoncé, o których jeszcze nie wiecie.
Dla mnie to "spotkanie z artystką" było ciekawym doświadczeniem, gdzie zagłębiając się w treści książki mogłam doświadczyć kolejnych kroków, jakie prowadziły Beyoncé w drodze na szczyt.

Beyoncé to chodząca instytucja – piosenkarka, aktorka, kreatorka mody, filantropka, bizneswoman, twarz wielu marek, wierna żona i oddana matka. Dla wielu dziewczyn i kobiet jest kimś więcej niż tylko gwiazdą znaną z okładek kolorowych pism. Bey inspiruje miliony fanów na całym świecie, a historia jej pełnego wzlotów i upadków życia przekonuje, że wszystko jest możliwe. Ta książka wciąga i nie chce puścić, no chyba że na koncert :-)

• Muzyka
  • Biografie