Zgłosuj na książki roku 2017

Seria: Gwiazdy sceny
Wydawnictwo: Anakonda
biografia, muzyka, Phil Collins, Genesis
joly_fh

Phil Collins to jeden z najbardziej pomysłowych i wszechstronnych twórców w historii muzyki rockowej. Z zespołem Genesis nagrał wiele płyt, które łączą w sobie ambitne podejście rocka progresywnego z przebojowością popu. Jako solista wydał płyty wypełnione nieśmiertelnymi przebojami. Zagrał blisko dwa tysiące koncertów, dla kilkudziesięciomilionowej publiczności. Współpracował z takimi tuzami rockowej sceny jak Sting, Eric Clapton czy Robert Plant. Jego perkusyjne popisy uświetniły blisko sto albumów przyczyniając się do sukcesów m.in. Tiny Turner, Paula McCartneya i Fridy. Jazzowe ambicje spełniał w kultowej w latach siedemdziesiątych grupie Brand X. Wliczając zespołowy dorobek Genesis, sprzedał trzysta milionów płyt na całym świecie. To bilans Collinsa – muzyka. Swój mega sukces artystyczno-komercyjny okupił jednak kłopotami natury osobistej. Żadna z trzech jego żon w pełni nie odnalazła się w życiu podporządkowanym nieustającym pobytom w studiach i trasach koncertowych. Trzy małżeństwa i trzy przykre rozwody, to z kolei bilans Collinsa – męża. „Człowiek orkiestra” to w tej chwili jedyna tak obszerna i aktualna biografia Phila Collinsa nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Łączy opisy dorobku artystycznego i drogi błyskotliwej, wieloletniej kariery, z istotnymi historiami życia prywatnego. Analizy doczekała każda solowa płyta i trasa koncertowa. Autor nie zapomniał także o aktorskich popisach Collinsa. To kompletny literacki obraz tego niezwykle aktywnego i wrażliwego artysty.

źródło opisu: www.facebook.com/WydawnictwoAnakonda

źródło okładki: https://www.facebook.com/WydawnictwoAnakonda

alison2 | 2013-08-26
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Wydawnictwo Anakonda nie przestaje uszczęśliwiać fanów dobrej muzyki. Zwolennicy Genesis pewnie jeszcze nie ochłonęli po lekturze biografii Petera Gabriela, a na półkach księgarń pojawiła się biorgafia kolejnego legendarnego członka tego zespołu - Phila Collinsa. Jego postać intrygowała mnie już od dawna, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po tę książkę.

Już wiele razy zastanawiałam się nad fenomenem tego muzyka. Co prawda zawsze sprawiał bardzo sympatyczne wrażenie, jednak trudno nazwać go wystarczająco przystojnym, by fanki wpatrywały się w jego plakaty. Również muzyka jaką tworzy i sposób, w jaki śpiewa, zdecydowanie odstają od najbardziej pożądanych nurtów. A mimo to Collins zaliczany jest do muzyków najwyższej klasy a jego piosenki wielokrotnie podbijały listy przebojów. Zakładałam, że w książce nie znajdę opisów ekscesów z alkoholem czy też narkotykami, w ogóle życie muzyka wydawało mi się być bardzo spokojne, by nie powiedzieć ... nudne.

Tym większa niespodzianka spotkała...

Viconia | 2013-11-29
Przeczytana: 11 listopada 2013

Po przeczytaniu tej książki mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że nie mogłaby mieć lepszego tytułu niż „Człowiek orkiestra”. Lubię czytać biografie, czasem nawet tych osób, których życie nieszczególnie mnie interesuje, jeśli są dobrze napisane. A biografię Collinsa czyta się jak najlepszą powieść. Nie wiem czy to zasługa talentu autora, czy po prostu Phil miał tak intensywne i ciekawe życie. Pewnie jedno i drugie. Ale jedno jest pewne, to naprawdę świetna książka!!

W sumie do tej pory nigdy się jakoś szczególnie nad życiem Phila Collinsa nie zastanawiałam. Bardzo lubię zarówno Genesis, jak i jego solową twórczość, ale człowiek, który tę muzykę tworzył był mi zupełnie obcy. A szkoda. Bo powiem Wam, że jeśli sięgnie się po biografie ulubionych wykonawców, poczyta o tym, w jakich okolicznościach powstawały nasze ulubione piosenki i co się wtedy w życiu autora tych piosenek działo, to naprawdę zmienia nam odbiór danej muzyki. I to wcale nie na gorsze.
No i bez wątpienia wielką...

| 2013-12-16

Jako znawca muzyki Phila Collinsa niestety muszę dać zaledwie trzy gwiazdki, aczkolwiek to moja subiektywna ocena. Książka jest napisana bardzo słabo:( Masa błędów translatorskich : "Po drugiej stronie historii?; "Hello, muszę lecieć dalej"-straszne gnioty słowne, ktoś w ogólne nie zadał sobie ani sił ani uwagi aby wejść głębiej w teksty Collinsa tylko małopologiczno-łopatologicznie przełożył tytuły, byleby było). Sam muzyk przedstawiony jest w banalnych słowach jako "jeden z najlepszych, wszechstronny, etc." To już napisano nie raz, a przecież muzyka Collinsa to całe misteria, historie rodzinne, walki z zakłamaną rzeczywistością, pracoholizm, rozbudowane koncerty. Trzeba to "czuć", albo lepiej zostawić w spokoju. Faktów nowych mało, wiele powielania powszechnych opinii a już słowa ze wstępu, zwłaszcza ostatni akapit o rodzicach (ni przypiął ni przyłatał na końcu wprowadzenia) to po prostu grafomania. Nie wiem, na ile autor poświęcił się tylko Collinsowi, a na ile klepie muzyczne...

sciaka | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018