Dokumentacja realizacji ścieżek edukacyjnych. Poradnik dla dyrektorów szkół i nauczycieli

Wydawnictwo: Fraszka Edukacyjna
poradniki

Ścieżki edukacyjne funkcjonują w polskich szkołach podstawowych i gimnazjach od 1999 roku, zaś w szkołach ponadgimnazjalnych od 2002 roku. Jak Państwo wiedzą, ścieżki edukacyjne to zestaw treści i umiejętności o istotnym znaczeniu wychowawczym, których realizacja może odbywać się w ramach nauczania poszczególnych przedmiotów lub w postaci odrębnych zajęć. Główną przyczyną wyodrębnienia tych treści z dotychczasowych przedmiotów kształcenia było zwrócenie uwagi na ich niebagatelną wartość, znaczenie w procesie wychowania i wspierania rozwoju dzieci młodzieży, przydatność w codziennym funkcjonowaniu w otaczającej rzeczywistości. W dalszym ciągu jednak realizacja ścieżek edukacyjnych i dokumentowanie tej realizacji stanowi pewien problem zarówno dla nauczycieli, jak i dla dyrektorów szkół. W publikacji tej autorka dzieli się swym doświadczeniem z dyskusji z nauczycielami i ze szkoleń przeprowadzanych dla dyrektorów. Przedstawia następujące tematy: podstawy prawne realizacji ścieżek edukacyjnych słowniczek podstawowych pojęć projekt jako metoda realizacji ścieżek wykaz ścieżek edukacyjnych kilka uwag o programie ścieżek edukacyjnych sposoby realizacji ścieżek praca zespołowa nad ścieżką rozmieszczenie treści ścieżek edukacyjnych w gimnazjum przykład dokumentowanie realizacji ścieżek edukacyjnych przykłady dokumentowania realizacji wybranych ścieżek Publikacja ta z pewnością stanowić będzie istotną pomoc zarówno dla dyrektorów, jak i dla nauczycieli wszystkich typów szkół.