10 mitów kryzysu

Zehn Mythen der Krise
kryzys, recesja, ekonomia, gospodarka
popularnonaukowa
joly_fh

Czy Europa naprawdę żyła ponad stan? Czy za obecny kryzys faktycznie odpowiada lenistwo Południowców, rozrzutność rządów i populizm polityków? Kto na kryzysie najwięcej zarabia, a kto ponosi największe koszty? Czy zjednoczona Europa będzie niemiecka, a może w ogóle jej nie będzie? Idee i wyobrażenia na temat gospodarki mają większe znaczenie, niż nieraz się nam wydaje – tym bardziej błędne...

Idee i wyobrażenia na temat gospodarki mają większe znaczenie, niż nieraz się nam wydaje – tym bardziej błędne ideologie i fałszywe dogmaty. W 10 mitach kryzysu z dominującą dziś mitologią walczy jeden z najwybitniejszych współczesnych ekonomistów.

Heiner Flassbeck – niemiecki profesor ekonomii, przez wiele lat główny ekonomista Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, autor m.in. książek Die Marktwirtschaft des 21. Jahrhunderts (2010) oraz Handelt Jetzt! (2013, wspólnie z Jamesem K. Galbraithem i in.).

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2013

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/10-mitow-kryzysu

Huncwotcool | 2013-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

"Książka" rozmiarów tipsomaniaka z Cd-Action dzięki czemu można się z nią zapoznać podczas jednej wizyty w Empiku. Każdy z mitów obalony należycie- wystarczy jeden (sic!) wykres, kilka(naście) zdań i voila! Jakie to proste. No i obowiązkowo trochę brzęczenia o Keynesie i o kryzysie kapitalizmu.

Tobson | 2015-10-29
Przeczytana: 28 października 2015

Właśnie przeczytałem ten tytuł, już na pierwszych dwóch stronach słowa "Keynes", "keynesian" użyte były ponad 20 razy... Autor ewidentnie przesiąknięty swoim idolem do tego stopnia, że w jednym z rozdziałów napisał "oszczędności przeszkadzają inwestycjom", co jest dość przewrotne, zważywszy na fakt, że oszczędności właśnie stanowią podstawę inwestycji. Niektóre spostrzeżenia autora są trafne, niektóre nie warte poświęcania czasu na polemikę, zwłaszcza wnioski.
Całość książki zmieściłaby się na 3-krotnie mniejszej ilości stron, autor przeważnie nic nie udowadnia tylko rzuca swoimi "megatrafnymi tezami".

Antagonista Esklaważu | 2016-11-20

Keynes Keynesa Keynesem pogania. Dużo erystyki, mało konkretu.

Marcin | 2017-08-04
mightyelk | 2016-12-13