Na tropie zwierzęcego umysłu

Wydawnictwo: Scholar
allison

Monografia jest próbą przedstawienia aktualnego stanu wiedzy z zakresu psychologii porównawczej oraz etologii poznawczej. Maciej Trojan skupia się szczególnie na pięciu obszarach: komunikacji i języku, kompetencjach numerycznych, użyciu i wytwarzaniu narzędzi, teorii umysłu oraz mentalnych podróżach w czasie. Podejmuje też kwestię budzącą powszechne zainteresowanie: problem świadomości i samoświadomości u zwierząt.
Książka dobrze pokazuje osiągnięcia stosunkowo młodej dziedziny, jaką jest etologia poznawcza oraz główne opozycje teoretyczno-metodologiczne w badaniach nad zachowaniami zwierząt.

źródło opisu: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_c=1&id_p=2311&

źródło okładki: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_c=1&id_p=2311&

Kamil | 2014-01-09
Przeczytana: styczeń 2014

"Przejawem myślenia jest świadome oszukiwanie"
Tematyka tej książki sprawia, że autor porusza się między wieloma pytaniami na które nie ma jeszcze odpowiedzi, gdyż etologia jest młodą nauką skupiającą się na zachowaniu się organizmów żywych. Nie mniej jednak książka zasługuję na wyróżnienie, gdyż jest ona pierwszą książka o etologii poznawczej napisaną w Polsce, która oprócz światowych przykładów badań i eksperymentów, przedstawia również te prowadzone w Polsce, w których testowane są hipotezy związane z funkcjonowaniem umysłu innych gatunków.
Książka ma charakter naukowy, jednak każdy czytelnik, chociaż w niewielkim stopniu zainteresowany tematem i chęcią jej zrozumienia, z łatwością przebrnie przez te niecałe 200 stron lektury. Zawiera ona w sobie elementy historyczne (wiele informacji o pionierach etologii, psychologii) dotyczące narodzin tej nauki, jej transformacji do jakich dochodziło na przestrzeni lat, aż do próby podjęcia głównego wątku, czyli problemu świadomości i...

Octopus | 2015-07-12
Na półkach: Branżowe, Przeczytane
Przeczytana: 09 lipca 2015

Ciekawa lektura, stawiająca wiele pytań, zawierająca sporo odnośników do różnorodnych danych i wyników badań.
No cóż, Homo sapiens nie jest jedynym gatunkiem obdarzonym świadomością, samoświadomością, zdolnością porozumiewania się....

Pirx | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Kupiłem e-booka. Do zakupu zachęcił mnie wykład Macieja Trojana na YouTube. I w sumie nie żałuję. Chociaż książka mogłaby być dłuższa.
Książka w dosyć przystępnej formie przybliża stan badań nad umysłem zwierzęcym. Jest obiektywna. Co jest niewątpliwą zaletą. Autor pisze co przemawia za daną tezą, a co jej przeczy. Jest ostrożny w wyciąganiu wniosków.
Moim zdaniem wadą pozycji jest jej szczupłość. Autor zbyt mało napisał o uczeniu małp języka. O liczeniu zwierząt. Jak mówiłem zachętą do nabycia pozycji był internetowy wykład. Długo się wahałem, czy autor nie zawarł książki w wykładzie. Nie.Wykład zawiera treści, których nie am w książce.(ale oczywiście część-spora-się nakłada) Książka am charakter raczej naukowy, jest napisana suchym, rzeczowym językiem. Wykład jest bardziej popularno-naukowy. I jest ważnym uzupełnieniem książki. Polecam, choć upośledzam, ze język jest suchy, nie taki jak an wykładzie. I książka mogłaby mieć ze 100 stron więcej.

Dla osób zainteresowanych zoopsychologią na pewno warta przeczytania.

Gall_Anonim | 2018-05-19
MonikaPila | 2017-11-13