7,53 (1946 ocen i 134 opinie) Zobacz oceny
10
207
9
322
8
403
7
587
6
287
5
97
4
19
3
19
2
4
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Il principe
data wydania
ISBN
9788324628650
liczba stron
144
kategoria
filozofia i etyka
język
polski
dodała
joly_fh

Cel uświęca środki Ponadczasowe dzieło traktujące o władzy, strategii i podstępie "Ten, kto ma władzę, nie musi nikogo za nic przepraszać". Niccolo Machiavelli napisał słynnego Księcia prawie pięć wieków temu, zainspirowany osobą Cezara Borgii, syna papieża Aleksandra VI, włoskiego polityka, kardynała, księcia Romanii. Celność nieprzebrzmiałych spostrzeżeń, ich przenikliwość i złożoność...

Cel uświęca środki
Ponadczasowe dzieło traktujące o władzy, strategii i podstępie
"Ten, kto ma władzę, nie musi nikogo za nic przepraszać".

Niccolo Machiavelli napisał słynnego Księcia prawie pięć wieków temu, zainspirowany osobą Cezara Borgii, syna papieża Aleksandra VI, włoskiego polityka, kardynała, księcia Romanii. Celność nieprzebrzmiałych spostrzeżeń, ich przenikliwość i złożoność sprawiły, że trzymacie Państwo teraz w swoich rękach jedną z najważniejszych książek wszech czasów. Koronną pozycję w dziejach filozofii społecznej, a zarazem wciąż aktualną lekcję, która kształtuje myślenie liderów na całym świecie.

"Chcę iść do piekła, nie do

nieba. W piekle będę miał towarzystwo papieży, królów i książąt, a w niebie są sami żebracy, mnisi, pustelnicy i apostołowie".

Słowa Machiavellego wykraczają dalece poza jego epokę i ramy geograficzne. Manipulacje, okrucieństwo, podstęp, okraszone inteligencją i precyzyjnie dopracowaną taktyką... Kto odważy się sięgnąć po tę lekturę, przekona się lub utwierdzi, że opisane metody są praktykowane także dzisiaj - i to z wielkim oddaniem. Bo czy kiedykolwiek przestało być aktualne zdanie:

"Politykowi nie wolno być niewolnikiem własnych słów"

Tytułowy Książę to współczesny szef, boss, prezes, po prostu - Pierwszy. Człowiek trzeźwo i logicznie myślący, obdarzonym domieszką demonizmu, stawiający cel zawsze wyżej niż środki, używający medialnych sztyletów i zatrutych pomówień. Skuteczne sposoby w polityce, biznesie, życiu nie zmieniły się aż tak bardzo.

"Ludzi należy albo zjednywać sobie pieszczotą, albo niszczyć, bo za drobne krzywdy będą się mścili, a doznawszy wielkich, nie będą już w stanie"

 

źródło opisu: Grupa Wydawnictw Helion 2010

źródło okładki: Grupa Wydawnictw Helion 2010

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 82
Viki | 2017-09-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2016 rok

"Musicie bowiem wiedzieć, że dwa są sposoby prowadzenia walki: jeden – prawem, drugi – siłą; pierwszy sposób jest ludzki, drugi zwierzęcy, lecz ponieważ częstokroć pierwszy nie wystarcza, wypada uciekać się do drugiego. Dlatego książę musi umieć dobrze posługiwać się naturą zwierzęcia i człowieka.

(…) Przeto książę, zmuszony umieć posługiwać się dobrze naturą zwierząt, powinien spośród nich wziąć za wzór lisa i lwa, albowiem lew nie umie unikać sideł, a lis bronić się przed wilkami. Trzeba przeto być lisem, by wiedzieć, co sidła, i lwem, by postrach budzić u wilków".*

"Książę" jest podręcznikiem strategii skutecznego sprawowania władzy i jak sam autor uzasadnia, to względy praktyczne były motywem napisania tej książki. Machiavelli ujmuje to następująco:

"Moim zamiarem jest pisać rzeczy użyteczne dla tego, kto je rozumie, przeto o wiele bardziej właściwym wydaje mi się iść za prawdą rzeczywistą zdarzeń niż za jej wyobrażeniem. Wielu wyobrażało sobie takie republiki i księstwa, jakich w rzeczywistości ani się nie widzi, ani się nie zna; wszak sposób, w jaki się żyje jest tak różny od tego, w jaki się żyć powinno, że ten, kto chce postępować tak, jak się powinno postępować, a nie tak, jak się postępuje, gotuje raczej swoją klęskę, niż zapewnia panowanie".*


Książkę tę Machiavelli zadedykował Wawrzyńcowi de Medici, gdyż z jednej strony chciał ponownie wkupić się w łaski Medyceuszy, którzy na nowo obejmowali władzę po upadku Republiki Florenckiej, z drugiej zaś liczył, że wnuk Wawrzyńca Wspaniałego będzie władcą zdolnym zjednoczyć rozbitą na kilkanaście księstw Italię. Był to swoisty głos rozpaczy i poszukiwanie ratunku dla ukochanej ojczyzny. Zbudowanie zjednoczonych, silnych i niezależnych od obcych wpływów Włoch było bowiem dla tego filozofa i dyplomaty celem nadrzędnym.

Machiavelli miał umysł analityczny i był świetnym obserwatorem. Przyglądając się możnym tego świata i polityce od podszewki wyzbył się złudzeń co do ludzi, jego szokujące rady są więc tylko sumą własnych doświadczeń, obserwacji wypadków dziejowych współczesnej mu Europy oraz analizą lektury historii starożytnej. Wnioski jakie nasuwają mu się na temat człowieka i jego natury są bardzo pesymistyczne:

"Założyciele i prawodawcy państw winni zawsze zakładać z góry, że wszyscy ludzie są źli i że niechybnie takimi się okażą, ilekroć będą mieli po temu sposobność. Jeżeli zaś skłonność ludzi do zła pozostaje przez pewien czas nieujawniona, przypisać to należy jakiejś ukrytej przyczynie, której z braku doświadczenia nie udało się poznać; z pewnością odkryje ją jednak czas, który nie na darmo zwany jest ojcem wszelkiej prawdy".*

Zauważa też, że lepszym narzędziem sprawowania władzy jest wzbudzanie strachu niż miłości gdyż:

"(...) miłość trzymana jest węzłem zobowiązań, który ludzie, ponieważ są nikczemni, zrywają, skoro tylko nadarzy się sposobność osobistej korzyści, natomiast strach jest oparty na obawie kary; ten więc nie zawiedzie nigdy".*

Jeszcze w innym miejscu cierpko zaznacza, że:

"(…) ludzie prędzej puszczają w niepamięć śmierć ojca niż stratę ojcowizny".*

Machiavello w sposób demaskatorski ujawnia też bezwzględne mechanizmy funkcjonowania władzy, gdzie liczy się przede wszystkim skuteczność, bo historia pisana jest przez zwycięzców, a tych już nikt nie pyta o moralne aspekty ich tryumfu.

"Niech przeto książę oblicza się tak, aby zwyciężać i utrzymać państwo, wtedy środki będą zawsze uważane za godziwe i przez każdego chwalone, gdyż tłum pójdzie zawsze za pozorami i sądzi według wyniku, a na świecie nie ma jak tylko tłum, mniejszość bowiem nie liczy się, kiedy opinia większości wspiera się na autorytecie państwa".*

Machiavelli uczestnicząc w licznych misjach dyplomatycznych spotykał się z wieloma wpływowymi osobami, władcami, m.in. z włoskim książętami, niemieckim cesarzem Maksymilianem I Habsburgiem, królem Francji Ludwikiem XII oraz włoskim księciem Romanii Cezarem Borgią. Ten ostatni wywarł na Machiavellim jednak największe wrażenie i to jego przykład często przywołuje w "Księciu" jako skutecznego choć bezwzględnego i okrutnego władcę.
Ta skuteczność zresztą nie powinna dziwić, jeśli przyjrzymy się, jak wielkie wpływy w ówczesnych Włoszech miała rodzina Borgiów, co może nasuwać na myśl niekiedy nawet pewne analogie do sycylijskiej mafii.

Niestety, prywatnie Machiavelli poniósł jednak klęskę. Nie udało się mu wkupić w łaski Medyceuszy w takim stopniu, na jaki liczył. Trzymano go na bezpieczny dystans od świata polityki, na osłodę zlecono jedynie spisanie historii Florencji. Myślę, że tak naprawdę obawiano się jego przenikliwego i nieprzeciętnego umysłu. Uznano, że taki człowiek jest po prostu niebezpieczny. Poniekąd został pokonany własną bronią, popełnił błąd taktyczny: w jego przypadku szczerość zwyczajnie nie opłaciła się. Gdyby postąpił według własnych wskazówek i był owym przebiegłym lisem, to kto wie…

Cyniczny i szczery w swych spostrzeżeniach szokował do tego stopnia współczesnych mu czytelników, że w 1559 roku wszystkie jego dzieła trafiły na Indeks Ksiąg Zakazanych. Jego doktrynę "cel uświęca środki" Kościół katolicki uznał za skrajnie amoralną i obrazoburczą. Zresztą jego poglądy nadal wzbudzają wiele kontrowersji i dyskusji. Warto też zaznaczyć, że Machiavelli za życia nie doczekał się druku swojej książki, ukazała się ona dopiero pięć lat po jego śmierci (tj. w 1532 r.).***Źródło cytatów: "Książę. Rozważania nad pierwszym dziesięcioksięgiem historii Rzymu Liwiusza", Państwowy Instytut Wydawniczy 1987 r.

** Opracowanie powyższe po raz pierwszy zamieszczone zostało 27.08.2016 r. na stronie: www.bookfreak.pl

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Dwór cierni i róż

Pierwszy raz sięgnęłam po pozycję od tej autorki i niestety nie zachęca ona do sięgnięcia po następne. Przedstawione w powieści uniwersum ma duży pote...

zgłoś błąd zgłoś błąd