La malquerida
Agnieczka

Dramat hiszpańskiego noblisty. Akacja mieszka z matką Rajmundą i ojczymem Estebanem. Ojciec Akacji zmarł kiedy była mała, a ona zawsze nienawidziła Estebana, pomimo jego życzliwości wobec niej. Akacja jest zaręczona z Faustynem, jednak zanim go poznała była zakochana w swoim kuzynie Norbercie. Ich związek rozpadł się, gdy Norbert stwierdził, że nie jest już nią zainteresowany, nie wyjaśniając odmiany w jego uczuciach.

Na początku sztuki Faustyn i jego ojciec Euzebio spędzają dzień w wiosce z Akacją, jej przyjaciółmi i rodziną. Jest późno, Faustyn i Euzebio postanawiają powrócić do własnej miejscowości, Esteban towarzyszy swoim gościom podczas części podróży. Podczas drogi powrotnej zdarza się tragedia, bohaterowie zostają napadnięci przez bandytów, w wyniku ataku Faustyn zostaje zabity. Jest ciemno, więc nikt nie może zidentyfikować mordercy. Ale cień podejrzenia natychmiast spada na Norberta, który mógł być zazdrosny o to, że jego była ukochana ma zamiar poślubić kogoś innego.

Z przedmową Sofii Casanova-Lutosławskiej.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie