Z dawnej Polski, historia wierszem pisana.

Wydawnictwo: Bellona
wiersze, anegdoty, historia, Polska
Bożena

Historia Polski opowiedziana wierszem - w tym tomiku zawiera niezapomniane teksty: Farfurka królowej Bony, Starościanka i sokolniczek, Opowieść o ślicznej Agnieszce, O Janie Matejce i panu Kajetanie. Poetycka, gawędziarska narracja pełna ciekawych anegdot cudownie oddaje urok minionych czasów.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Alicya Oss | 2015-08-04

Gdy decydowałam się na tę książkę, czułam, że w którymś kościele dzwoni, ale nie za bardzo wiedziałam, w którym. Okazało się, że miałam już przyjemność (chyba jak większość osób z tego pokolenia) czytać historie Świrszczyńskiej wydane jako serię książeczek przez Wydawnictwo Literackie w 1968 roku. Jak już zdradziły nam zaprezentowane poniżej okładki, "Z dawnej polski" wydawnictwa Bellona zawiera cztery teksty: "Jak myszy zjadły Popiela", "Skarby księżniczki Dobrawy", "Jak Bolko Niemce zadziwił", "O gdańskiej burmistrzance".

Każdy z tekstów przenosi nas w nieco inne czasy i opisuje inne wydarzenia historyczne. W legendzie o Popielu natkniemy się jeszcze na słowiańskie wierzenia i boga Swarożyca, w opowieści o Dobrawie poznajemy głównie historię zaślubin Mieszka I-go z czeską księżniczką, z którą to do pogańskiej Polski zawitało chrześcijaństwo. Dowiemy się także, że Dobrawa była mądrą kobietą: wiedzę przedkładała ponad dobra materialne. Następnie przeniesiemy się do czasów, w...

Marquee | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Giętkim piórem historia pisana
Baśnie legendy i podania to jedne z najpiekniejszych przekładów naszej historii. Publikacja Anny Świrszczyńskiej to fragment tych perełek. Zawarte są tu 4 cztery teksty opisujące takie wydarzenia jak historię króla popiela, losy dobrawy i Bolesława Chrobrego. Ciekawa pozcyja by wprowadzić w naszą historię najmłodszych.