Nam niebo pozwoli. O filmowej i telewizyjnej twórczości Todda Hayensa

Wydawnictwo: Rabid
mihnoi

Twórczość Todda Hayensa jest niezwykłym zjawiskiem na tle amerykańskiego filmu niezależnego: reżyser jest kontynuatorem europejskiej tradycji autorskiej i wyraźnie "nie pasuje" do wizerunku amerykańskiego filmu ostatnich lat. Kino tego artysty jest bowiem przejawem sztuki erudycyjnej, sięgającej do licznych tropów literackich, kulturowych czy filmowych. W jego dokonaniach ważne są odniesienia do sfery kultury wysokiej i popularnej. Monografia obejmuje następujące filmy: Supergwiazda: Historia Karen Carpenter, Trucizna, Dottie dostaje lanie, Bezpieczna, Idol oraz Daleko od nieba.

źródło opisu: Wydawnictwo Rabid 2004 oraz opis autorski

źródło okładki: http://www.rabid.pl/baza/apnamnie/1b.jpg

mellon_collie | 2018-11-01
Przeczytana: 28 października 2018

Pitrus pisze o filmach Haynesa za pomocą szkolnych, samodzielnych esejów, co może się wydawać trochę zbyt sztywną formułą, ale jednocześnie rekompensuje to, nasączając swoje wywody mnóstwem kontekstów. Przydałoby się uaktualnienie, bo zatrzymuje się na 'Daleko od nieba'.