W krainie Czarnoksiężnika Oza. (+CD)

Tłumaczenie: Stefania Wortman
Cykl: Kraina Oz (tom 2)
Wydawnictwo: Bellona
The Marvelous Land of Oz
Bożena

Głównym bohaterem tej powieści jest chłopiec Tip, który od kiedy pamięta jest więźniem Złej Wiedźmy . Gdy w końcu ucieka, razem z Dyniogłowym i Kozłem , okazuje się, że Szmaragdowy Gród pod władaniem Stracha i Drwala wcale nie jest bezpiecznym miejscem . Kraina jest na skraju rewolty i tylko prawowity władca może zapobiec chaosowi rewolucji.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Graczkaktóragra | 2017-01-05
Na półkach: Przeczytane, 2017

Tym razem główna postać to nie urocza, niewinna Dorothy, a dość kapryśny i rezolutny chłopiec z krainy Oz. Tin żyje wraz ze złą wiedźmą, która z niewiadomych przyczyn się nad nim znęca. Kiedy pewnego dnia zaczyna mu grozić prawdziwe niebezpieczeństwo z jej strony, Tin postanawia uciec...
Ciekawa kontynuacja, może nie dorównuje pierwszej części, ale jest utrzymana w podobnym klimacie. Zakończenie kompletnie mnie zaskoczyło. Polecam przeczytać w języku angielskim, gdyż powieść jest {1} dostępna za darmo w formie ebooka na Amazonie i do tego {2} słownictwo nie jest skomplikowane.

Marcin Kopeć | 2016-12-21

Druga po Plastusiowym pamiętniku samodzielnie przeczytana książka. Przeorała moją osobowość, ukształtowała wyobraźnię - cóż to za życie bez fantazji? Może nie jest do końca uczciwe opiniować książkę, którą czytałem 36 lat temu. Tak, Ziemia okrążyła Słońce od tego czasu 36 razy (a może to Słońce okrążyło Ziemię 13160 razy ;-)??? Nie chcę jednak zmieniać, zacierać tego wrażenia, które choć mgliste, to wciąż jest żywe. Pamiętam więc jedynie fragmenty, które wywarły najmocniejsze wrażenie. I niech tak zostanie. Może kiedyś z wnuczkami?

Meowth | 2016-01-04

Pierwsza z posiadanych przeze mnie części serii o Czarnoksiężniku Oz - choć nie pierwsza ogólnie z cyklu. W dodatku samego Czarnoksiężnika tu nie ma. Nie szkodzi - jest sprytny smyk Tip, więziony przez czarownicę Ognichę, który po skonstruowaniu (z paru kijów i dyni) i ożywieniu magicznym proszkiem Kubusia Dyniogłowego, ucieka od znienawidzonej wiedźmy i z nowym przyjacielem wyrusza w drogę. A przygód mają w tej podróży tyle, ile tylko zdołała zrodzić wyobraźnia autora - czyli mnóstwo.
Nadal jestem po prostu oczarowana tą książką - jest pełna magii, humoru i mądrości, a w dodatku moje wydanie jest z ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego, który wraz z Szancerem, Srokowskim i Grabiańskim kształtował przed laty moją wrażliwość.

Bacha85 | 2015-06-26
Przeczytana: czerwiec 2015

Jest to, po „Czarnoksiężniku ze Szmaragdowego Grodu”, drugie spotkanie z Krainą Oz i bohaterami ją zamieszkującymi. Wprawdzie Dorota wróciła do siebie, jednak pozostali bohaterowie, których mieliśmy okazję poznać w pierwszym tomie dalej przebywają w uniwersum z takim pietyzmem stworzonym przez autora.

Lekturę rozpoczynamy poznając nowego bohatera- Tipa, chłopca mieszkającego w Krainie Gilinków, którym opiekuje się wiedźma- Stara Ognicha. Chłopiec nie jest zadowolony z opieki, gdyż czarownica wykorzystuje go do najcięższych prac. Gdy pewnego dnia wiedźma wybiera się do miasta, Tip postanawia zrobić jej kawał i tworzy z patyków, ubrań oraz dyni człekopodobną postać, następnie ustawia ją na drodze, jaką będzie wracać jego opiekunka. Czarownica napotkawszy przedziwną postać postanawia sprawdzić na niej działania zakupionego właśnie proszku ożywiającego nieożywione. I w ten sposób Kubuś Dyniogłowy zostaje powołany do życia.

W tym samym czasie na Szmaragdowy Gród zarządzany przez...

Tak na marginesie poważnych dysput o gender, niniejsza książka byłaby niezwykle ciekawym przyczynkiem do tej dyskusji. W pytaniu o to, czy istnieje płeć kulturowa i z czego wynika jej obecność, powinno się i pojawić pytanie o czary, które, nie rozstrzygając czy są czy ich nie ma, też mogą narobić sporo zamieszania, zwłaszcza kiedy w wyniku ich działania dziewczynka zostaje zamieniona w chłopca, żyje potem jako chłopiec, myśli jak chłopiec, jest chłopcem, a potem z powrotem wraca do swojej postaci dziewczynki. Mowa tu oczywiście o księżniczce Ozmie, która, żeby zostać prawowitą władczynią czarodziejskiej krainy musiała zostać odczarowana ze swojej chłopięcej postaci i na powrót stać się dziewczynką. I tu powinni wybitni naukowcy rozpocząć poważną dysputę o tym, jakie zmiany w niej zaszły i jak się czuje i kim się czuje, czy ma to jakiś wpływ na jej życie i postrzeganie świata. I choć w bajce wszystko jest proste i takie pytania nie padają, to warto na tym przykładzie pokazać, że z...

ziza | 2013-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2013

Jest to druga część serii pięciu książek, nie jest tak ciekawa jak pierwsza, jednak jej kontynuacja- 3 książka jest świetna i warto chociażby na te się troszkę przemęczyć. Ogólnie akcja ładnie się rozkręca i jest to ciekawa książeczka do zaprezentowania młodemu czytelnikowi. Piękna jest też wersja na płycie CD.
Książeczka bogato ilustrowana, w twardej oprawie, warto postawić na tę serię, na pewno nie ulegnie zniszczeniu. Ogółem polecam wszystkim fanom OZa:)

syla50 | 2013-03-17

W sumie ciekawa ale dużo gorsza niż pierwsza część, miejscami niezrozumiała nawet dla mnie a co dopiero mówić o dzieciach,ale chłopakom się podobała.

isabel-35 | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2013

w koncu wiem o co biega w tej wielotomowej opowieści :) ciekawa i pomysłowa

Przemek | 2012-09-25
Przeczytana: 20 września 2012

Słabszy elementy cyklu o krainie Oz. Opowieść o tym jak Strach na Wróble utracił tron Szmaragdowego Grodu i kto został jego następcą.

W książce powód obalenia Stracha na Wróble jest dla mnie trochę mało poważny, choć dla dzieci może się okazać zupełnie wystarczający. Dla mnie uciążliwe były też imiona: Tip, Dyniogłowy, które jakoś słabo mi się komponowały z polskim tekstem. Niemniej, maluchy z tej lektury będą zadowolone, jak moja 4.5-letnia córka, która po lekturze opowiadała książkę dziadkom omawiając ilustracje.