Siła woli. Autonomia, samoregulacja i kontrola działania

Wydawnictwo: Smak Słowa
Ag2S

W książce autorka zajmuje się zagadnieniami siły woli, samoregulacji i kontroli działania, które stanowią obecnie jedne z najważniejszych tematów współczesnej psychologii. Dokonywane w tej dziedzinie ustalenia nie tylko mają doniosłe znaczenie teoretyczne, ale także niosą ze sobą istotne implikacje praktyczne. Podejmowana przez autorkę problematyka obejmuje poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o czynniki odpowiedzialne za skuteczność w dążeniu do celu, radzenie sobie z własnymi słabościami czy – na poziomie bardziej ogólnym – określenie psychologicznego mechanizmu, który pozwala człowiekowi aktywnie wpływać zarówno na kształt osobowości, jak i bieg własnego życia.

Problematyka motywacji, mimo (a może skutkiem) dużej różnorodności proponowanych teorii i ogromnego dorobku empirycznego, jest w psychologii dziedziną zaniedbaną. Brak jest udanych syntez, brak rewolucyjnych pomysłów. W takiej sytuacji cenna jest każda próba uporządkowania materiału, pokazania nowych znaczeń i nowych możliwości. Co zatem powiedzieć o próbie tak udanej, jak proponowana przez Romanę Kadzikowską-Wrzosek? Pewnie tylko to, że jest bezcenna.

źródło opisu: http://smakslowa.pl/

źródło okładki: http://smakslowa.pl/z,6,pl,sila_woli__autonomia__s...»

Herald | 2016-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Najtrudniejsza z wszystkich książek dotyczących siły woli jakie do tej pory czytałem.
Różnica między poprzednimi jest taka że tutaj siła woli opisana jest w szerokim kontekście. Właściwie dopiero po tej książce można zając się zmianą własnej osobowości. Najistotniejsza jest samoregulacja, połączenie działania z własną psychiką, co wcale nie jest proste.

Książka porusza wiele aspektów. Różne tryby regulacji działania, nieświadome mechanizmy kontroli działania, różnice między orientacją na stan a orientacją na działanie, różnice między samokontrolą a samoregulacją, wpływ czynników osobowości, wpływ sytuacji na działanie, subiektywne oceny działania, autodeterminacja, wewnętrzne konflikty, wytrwałość i skuteczność w działaniu oraz wyczerpaniem zasobów ego poprzez kontrolę emocji, myśli, wcześniejszych reakcji.

Książka jest napisana trudnym językiem, lecz niewątpliwe jest najlepsza z wszystkich jakie czytałem na ten temat. Temat jest opisany jasno i bez koloryzowania siły woli jako...

Izoldka | 2014-05-16
Przeczytana: 16 maja 2014

Lektura nie nadaje się dla osób, które nie ukończyły psychologii i nie mają na co dzień do czynienia z terminologią psychologiczną i metodami badawczymi, przez co książka staje się niezrozumiała i trudna w odbiorze dla przeciętnego człowieka. Bardzo trudny język. Opis przeprowadzonych badań i dyskusja wyników w każdym przypadku wyglądały podobnie i trudno było mi uchwycić różnice między nimi. Autorka stosowała metody statystyczne, które nie zostały wyjaśnione, i z którymi ja, człowiek po kierunku ścisłym, nie miałam nigdy do czynienia. Dodatkowo nie podobał mi się sposób prezentacji bibliografii. Ciągłe jej wtrącanie w tekście na pewno nie pomogło w skupieniu uwagi.

cola | 2016-05-03

Autonomia i samoregulacja to obszary, które są niezmiernie istotne w obecnych czasach. Książka obszernie opisuje siłę woli, lecz niektórym może przeszkadzać naukowa forma.

MelerJonasz | 2017-11-24
Na półkach: Przeczytane, Naukowe