Pierwszy między równymi

Wydawnictwo: Rebis
First Among Equals
joly_fh

Inne wydania

Archer przedstawia twardą, bezkompromisową walkę o stanowisko premiera, inaczej "pierwszego między równymi. Czterech młodych, dobrze zapowiadających się polityków - dwóch torysów i dwóch laburzystów - zajmuje po raz pierwszy miejsca w parlamencie. Dzielą ich pochodzenie, status społeczny, wykształcenie i poglądy, ale łączy jedno: nieopanowana ambicja. Przed nimi trzy dziesięciolecia wzlotów i...

Czterech młodych, dobrze zapowiadających się polityków - dwóch torysów i dwóch laburzystów - zajmuje po raz pierwszy miejsca w parlamencie. Dzielą ich pochodzenie, status społeczny, wykształcenie i poglądy, ale łączy jedno: nieopanowana ambicja. Przed nimi trzy dziesięciolecia wzlotów i upadków w bezwzględnym wyścigu do władzy, w którym siłą rzeczy biorą też udział ich najbliżsi. Gra toczy się o najwyższą stawkę, ale tylko jeden z nich zdobędzie upragnioną nagrodę - stanowisko premiera.

Jeffrey Archer to jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy na świecie. W 1992 roku otrzymał tytuł szlachecki, zasiadał też jako poseł w Izbie Gmin i w Izbie Lordów. Debiutował powieścią Co do grosza, która zyskała popularność w Wielkiej Brytanii. Kolejna, Kane i Abel, stała się wielkim bestsellerem. Obie książki zostały sfilmowane. Sławę Archera ugruntowały następne powieści i opowiadania: Córka marnotrawna, Stan czwarty, Więzień urodzenia, Synowie fortuny, Sprawa honoru, Ścieżki chwały oraz Ale to nie wszystko. Jego najnowszy cykl to "Kroniki Cliftonów": Czas pokaże, Za grzechy ojca, Sekret najpilniej strzeżony (ukaże się w listopadzie 2013 roku).

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: www.rebis.com.pl

gwiazdka | 2014-09-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 04 września 2014

Spodziewałam się typowej dla Archera powieści o zwykłym, czy może trochę mniej zwyczajnym życiu, a tymczasem dostałam historię o czterech mężczyznach, którzy robili karierę w polityce i wspinając się po jej szczeblach dążyli do uzyskania stanowiska premiera. Nie jestem zwolenniczką opisów pracy parlamentu, walk wyborczych, więc kiedy już zorientowałam się, o czym opowiada „Pierwszy między równymi" zastanawiałam się, jak przebrnę przez te 480 stron. I nie będę ukrywać, że niektóre fragmenty mnie lekko nudziły, jednak styl Archera jest tak dobry, że pokonałam te strony dość szybko. Autor tak dobrze potrafi opowiadać, mieszając życie prywatne z działalnością polityczną naszych bohaterów, iż chwilami nie mogłam doczekać się, co nowego dowiem się z kolejnych stron. Dużym plusem powieści były sylwetki bohaterów, szczerze się do niektórych przywiązałam, Charlesa niestety nie zdołałam nawet polubić.

Nie uważam, z oczywistych powodów, powyższej powieści za najlepszą w dorobku pisarza,...

michall_1985 | 2016-04-12
Przeczytana: kwiecień 2016

Zapowiadało się bardzo ciekawie,streszczenie na okładce było intrygujące.Niestety,po całkiem ciekawym prologu okazało się,że to przedwczesna radosc.

Książka opowiada o losach kilku polityków brytyjskich,którzy zasiadają w parlamencie,raz po stronie rządowej,innym razem po stronie opozycji.Opisane jest ich życie codzienne oraz sposoby,jakich się imają,aby zdobyc jak najwyższe stanowisko.

Bohaterów jest dosc sporo,naliczyłem 5-6 głównych oraz kilkoro pobocznych.W pewnym momencie zgubiłem się,kto jest kim i co robi,na jakim etapie politycznej kariery jest i po której aktualnie stronie sali obrad siedzi.

W książce brak zdecydowanego rozwoju akcji,zdarzenia z życia bohaterów to temat na telenowelę,a nie na powieśc.

ira | 2011-12-08
Przeczytana: 2000 rok

Obowiązkowa lektura dla kogoś, kto chce się dowiedzieć, jak działa brytyjski parlament. :)
A jednocześnie pasjonująca powieść o życiu kilku ludzi. Lord Archer w świetnej formie!

elfilka | 2015-05-18
Przeczytana: 2014 rok

Książka, dzięki której wiele dowiedziałam się na temat Parlamentu Brytyjskiego. Opowiada historię czterech mężczyzn, którzy planują objąć stanowisko premiera czyli Pierwszego między równymi. Ich historia opisana jest od dzieciństwa do momentu objęcia przez jednego z nich funkcji premiera. Charakterystyczna dla Archera wartka akcja, intryga oraz ciekawe wątki miłosne (ale tylko jako tło historii). Myślę, że obecni politycy mogą wziąć wiele dla siebie. Książka ma już swoje lata, ale problem walki "o stołek" aktualny do dnia dzisiejszego.

morrell84 | 2017-04-23
Na półkach: Przeczytane, 1
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Kolejna świetna książka Archera. Nasi politycy powinni ja przeczytac

nicavera | 2011-01-03
Przeczytana: 2009 rok

Świetne zwłaszcza jeśli ktoś się interesuje polityką angielską.

Bociek | 2015-11-12

Znakomity obraz rzeczywistości politycznej w Wielkiej Brytanii. Tym razem Archer nie sięgnął po powieść sensacyjną, jak to dotąd miał w zwyczaju, ale "Pierwszy między równymi" budzi nie mniej emocji niż jego sztandarowy gatunek. Czyta się znakomicie i na każdym kroku widać, że autor wie, o czym pisze - Jeffrey Archer przez lata zasiadał w brytyjskim parlamencie.

Joanna | 2015-08-17

To była pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam. Było to dość dawno temu, ale jest to świetna książka i po przeczytaniu pamięta się mniej więcej o czym była.
Polecam każdemu.

Nattka | 2016-01-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle, 2015

Choc trudno w to nawet mnie samej uwierzyc, ale to moje pierwsze spotkanie z Jeffreyem Archerem. Doskonale napisana powiesc, ale raczej dla tych, ktorych interesuja polityczne rozgrywki i zawilosci zycia partyjnego w Wielkiej Brytanii. Z uwagi na aktualne miejsce zamieszkania czytalam z tym wieksza ciekawoscia, rozpoznajac miesjca i wydarzenia. Podziwiam Autora za umiejetnosc rownoczesnego prowadzenia historii 4 bohaterow, z interesujacymi watkami i konsekwencja. Ciekawostka jest to, ze na rynku amerykanskim fabula zostala nieco zmieniona (usunieto jednego z bohaterow), gdyz wydawca stwierdzil, ze przyzwyczajeni do dwupartyjnego systemu Amerykanie po prostu pogubia sie. Coz, musze przyznac, ze sama tez kilkukrotnie musialam cofnac sie o kilka stron, Albion sprawdzic w Wiki, ktora partia jest ktora :) I jeszcze jedna ciekawostka: ta powiesc zostala napisana w roku 1984, ale akcja ciagnie sie do 1991, co oznacza ze Autor pokazuje nieco alternatywna wizje rzeczywistosci. Polecam!

agata | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

Na wstępie zaznaczam, że czytałam nowe, 2-tomowe, wydanie powieści.

Charles Gurney Seymour ma brata bliźniaka, tytuł angielski tytuł honorowy nauki pobierał w Eton oraz Oxfordzie.
Simon Kerskale jest synem zmarłego radcy prawnego. Pochodzi z biednej rodziny. Na studia w Oxfordzie dostał się trochę "tylnymi drzwiami"
Raymond Gould jest synem ubogiego rzeźnika. Bardzo zdolny i ambitny.
Andrew Fraser jest synem polityka, studiował na Uniwersytecie Edynburskim.
Co ich łączy? Wszyscy chcą zrobić karierę w polityce i objąć urząd premiera. Który z nich osiągnie cel?

Politycy, ich walka, ich żony, kochanki i dzieci...
Można powiedzieć "ale to już było"(np. w "Kronikach Cliftonów")
100 % polityki w polityce.

Najgorsza książka Archera jaką do tej pory czytałam. Miejscami była tak nużąca, że ciężko było mi się skupić na tekście.