Mały słownik języka polskiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
słownik, język polski
Agnieczka

„Mały słownik języka polskiego” zawiera około 40 tysięcy haseł i objaśnia najczęściej używane wyrazy i znaczenia. Podaje informacje o pisowni i odmianie wyrazów, o znaczeniach i o związkach frazeologicznych, w które wchodzą, określa zakres użycia opisywanych jednostek i przytacza przykłady użycia. Tam, gdzie jest to potrzebne, podaje informacje o wymowie, a przy wyrazach obcego pochodzenia wskazuje język, z którego zostały zapożyczone.

„Mały słownik języka polskiego” został opracowany na podstawie jedenastotomowego „Słownika języka polskiego” PAN i ukazał się po raz pierwszy w 1968 roku pod redakcją Stanisława Skorupki, Haliny Auderskiej i Zofii Łempickiej.

„Mały słownik języka polskiego” ma charakter książki przystępnej i popularnej. Spośród wielu słowników PWN ten najbardziej chyba zasługuje na miano słownika dla każdego, słownika, który powinien znaleźć się w każdym domu.

Redakcja [Elżbieta Soból]

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2017-05-07

Znakomity słownik języka polskiego, który pomógł mi wielokrotnie i nadal jest bardzo pomocny i przydatny. Używam go często, zawiera około 35000 haseł. Wiele słów, wyrazów, które czytelnik tutaj znajdzie nie odnajdziemy w wielu nowszych słownikach o podobnej objętości i ilości haseł.
Słownik rozpoczyna wstęp. Dostarcza on informacje o zasobie wyrazowym Słownika, układzie hasła słownikowego, odsyłaczach, zasadach podawania etymologii. Wstęp jest autorstwa Stanisława Skorupki. Po wstępie informacje o formach fleksyjnych opracowane przez Jana Tokarskiego. Dalej znajdziemy wykaz skrótów wyrazów, terminów i kwalifikatorów używanych w książce. Następnie właściwa i główna część słownikowa z hasłami. Na końcu tabela z błędami i opuszczeniami dostrzeżonymi w czasie druku.
Słownik swoje lata już ma. Wydany dość dawno temu, a nie stracił na wartości. Użyteczny, wyjątkowo dobry. Stoi na jednej z moich półek z książkami i zajmuje tu ważne miejsce. Wybitne jego walory zostają przeze mnie...