Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Amelia Kurlandzka
Wydawnictwo: Cyklady
The Crocquet Player
Jale

Jest to pewnego rodzaju historia o duchach. Nie jest to jednak zwyczajna opowieść o zjawach, lecz o czymś o wiele bardziej realistycznym, a przez to zatrważającym i niepokojącym. Nie jest to również historia o nawiedzonym domu, cmentarzu lub innym wyodrębnionym terenie. Duch, o którym mówili, był czymś daleko szerszym. Było to jakby nawiedzenie całego okręgu wiejskiego, które początkowo wywoływało niepokój i lęk. Stopniowo, zataczając coraz szersze kręgi, przerodziło się w atmosferę zagrożenia, by w końcu, zyskując nieustannie na sile i intensywności, przeistoczyć się w ustawiczny, przytłaczający wszystko strach. Nie podoba mi się ten duch, który rozpościera się coraz szerzej, choć ma władzę tylko nad umysłami. Zacznę jednak od samego początku i opowiem, na ile będę mógł, tę historię i opiszę, w jaki sposób zapoznałem się z nią.
(fragment książki)

źródło opisu: Cyklady, 1991

źródło okładki: www.conrada11.pl

Adrian Jeżak | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Rozczarowanie? Nie to zbyt wielkie słowa...Nie ukrywam jednak, że spodziewałem się czegoś więcej po historii autorstwa G.H. Wells'a.
Nieco wiecej akcji albo jakiegos dreszczyku, który spowodowałby, że nie mógłbym się oderwać od tej krótkiej lekturki. I tak przeczytałem ją za jednym posiedzeniem ale było to raczej z przymusu niż chęci. Momentami przysypiałem, a do tego Wells mnie nie przyzwyczaił.
Jedna z niewielu aż tak bardzo skupionych na naszej wewnętrznej psychice opowieści.
Ale nie zamierzam spoilerować;) ostatnio dostałem za to burę od pewnej znajomej. Zajrzyjcie sami do "Gracza w Krokieta".
Daję nieco więcej niż powinienem bo 6/10 ale to z zamiłowania do reszty twórczości twórcy kultowej "Wojny Światów"
Polecam,
Adrian Jeżak