Jedna z najbogatszych kuchni europejskich, pełna fantazji. Osobliwości jej wynikają, jak się wydaje, z trzech podstawowychprzyczyn: wielonarodowego charakteru państwa, w którym przez wieki mieszały się kultury, ogromu tego państwa i surowości klimatu niezmierzonych przestrzeni od Witebska i Kijowa po Nachodkę. Pierwsza fala wpływów przyszła od Tatarów i z rozlicznych kuchni narodów zakaukaskich. Potem zaznaczyły się wpływy niemieckie, polskie i wreszcie francuskie. Rosja zawsze przyciągała francuskich mistrzów? patelni, ale najwięcej napłynęło ich po wojnach napoleońskich. Kucharzom Aleksandra I przewodził wtedy sam wielki Careme. Wśród licznych potraw, jakie serwował cesarzowi, zostawił dwie, które na całym świecie stały się później synonimem... kuchni rosyjskiej. Mowa tu o kotletach Pożarskiego (kotlety pożarskie), nazwanych tak na cześć księcia Pożarskiego, oraz boeuf Strogonow (czytaj: Stroganow, przedstawiciel uszlachconej rodziny sławnych kupców rosyjskich). Oczywiście, wpływy szły również ze wschodu na zachód. Kucharze francuscy wzbogacili menu Francuzów wieloma potrawami rosyjskimi, jakchoćby kulebiak (coulibiac). I tak się tworzy obrazrosyjskiej kuchni na Zachodzie, nie bez pomocy literatury, że wspomnimy choćby sugestywne opisy kulinarne Czechowa i Gogola. Mówiliśmy o ogromie Rosji, przez wiele miesięcy skutej mrozem, o wsiach i dworkach odseparowanych od świata setkami wiorst. To także wytworzyło szczególne cechy rosyjskiej kuchni. Odpowiedzią nasurowy klimat są wysokokaloryczne potrawy: syberyjskie pielmieni z rodziny wareników, czyli gotowane pierożki z farszem mięsnym, polewane gęstą śmietaną; różnego rodzaju pierogi i pierożki: zamknięte, półotwarte i otwarte, jak np. rastiegaje, z bogatym,różnorodnym nadzieniem; pierogi specjalne, jak kulebiaki, różniące się od pozostałych pier