Utopia i nowoczesność. Porównawcza analiza cywilizacji

Tłumaczenie: Adam Ostolski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horyzonty cywilizacji". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
Utopie polityczne
sawraf

Shmuel N. Eisenstadt (ur. 1923 w Warszawie) jest jednym z największych żyjących socjologów światowych. Jego prace przyczyniły się do reorientacji samego pojęcia teorii w socjologii, zawierają jedną z najważniejszych propozycji socjologii historycznej. Jego twórczość jest w Polsce mało znana, chociaż jej ranga akademicka przewyższa prace takich autorów, jak Huntington czy Fukuyama. W imponującej serii studiów opisał wielkie cywilizacje i orientacje ekonomiczne wielkich religii. Eisenstadt podważa prawomocność klasycznych ujęć modernizacji z Europą jako apogeum nowoczesności. W świetle jego studiów ani „konwergencja cywilizacji”, ani dominacja którejś z nich, ani „koniec historii” nie są możliwe.
Cywilizacje nie są w ujęciu Eisenstadta czymś zamkniętym i gotowym, lecz podlegają nieustannym zmianom zarówno w wyniku swej wewnętrznej dynamiki, jak i pod wpływem kontaktu z innymi cywilizacjami. Szczególną pozycję zajmują w tej panoramie cywilizacje osiowe, takie które zbudowały „wizje transcendentalne” - religie, ideologie, utopie, a także herezje i ruchy protestu, stwarzając tym samym dynamizujące je napięcie między porządkiem istniejącym a normatywnym.

źródło opisu: http://www.oficyna-naukowa.home.pl/

źródło okładki: http://www.oficyna-naukowa.home.pl/

Anna | 2017-12-24
jestemblogiem | 2016-10-16
Piter | 2016-02-21
lidzianek | 2016-02-13
Na półkach: Chcę przeczytać, Przed C.
mersault | 2015-11-23
Szymon | 2015-07-11