Bastylia 1789

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

Zoltar | 2019-10-04
Przeczytana: 04 października 2019

„Pożarłem” tą książkę w jeden dzień a Roberta Bieleckiego dodałem po lekturze do ulubionych autorów.

„Bastylia”, podobnie jak i inne książki tego autora, charakteryzuje się przystępnym, ale bardzo plastycznym stylem, za pomocą którego znakomicie przybliża on czytelnikom pamiętne wydarzenia z 14-go lipca 1789-go roku. Jest to jednak nieco inna pozycja, niż typowe książki serii „Historyczne bitwy”. Opisane wydarzenia, chociaż ich znaczenie dla historii Europy jest niezwykle znaczące, praktycznie w niczym nie przypominają dotychczas opisanych kampanii, bitew i starć. Czytamy tutaj raczej o walkach paryskiej biedoty z zadziwiająco obojętnymi wojskami francuskiej monarchii, o eskalacji od pozornie niegroźnej sytuacji do wybuchu jednej z najważniejszych rewolucji globu. Z militarnego punktu widzenia były to zaledwie zamieszki uliczne, plądrowania i samosądy rozwścieczonej tłuszczy. Jednak po lipcu 1789 francuska monarchia absolutna miała okazać się bezpowrotnie politycznym modelem bez...