Święty smok i jerzy

Okładka książki Święty smok i jerzy Gordon R. Dickson
Okładka książki Święty smok i jerzy
Gordon R. Dickson Wydawnictwo: Rebis Cykl: Smok i Jerzy fantasy, science fiction
Smok i Jerzy
The Last Dream
Rebis
1997-01-01
1997-01-01
8371204965
Radosław Kot, Jarosław Kotarski
smoczy rycerz antologia fantasy smoki wilkołaki sf

Okładka książki Moonrise: The Golden Age of Lunar Adventures Mike Ashley, Arthur C. Clarke, Charles Cloukey, Gordon R. Dickson, Paul Frederick Ernst, George Griffith, Edmond Hamilton, Judith Merril, William F. Temple, Herbert George Wells, John Wyndham
Moonrise: The ... Mike Ashley, Arthur...
Okładka książki Rakietowe Szlaki tom 1: Antologia klasycznej SF Brian W. Aldiss, Barrington J. Bayley, Dmitrij Bilenkin, Gordon R. Dickson, Alexander Jablokov, Cyril M. Kornbluth, Tuli Kupferberg, Henry Kuttner, Raphael A. Lafferty, Ursula K. Le Guin, Jurij Nagibin, Robert Sheckley, Theodore Sturgeon, William Tenn, John Varley, Ilja Warszawski, Ian Watson, James White, Gene Wolfe, Robert Zacks, Roger Zelazny
Rakietowe Szla... Brian W. Aldiss, Ba...

Ostatnio coraz chętniej sięgam po opowiadania – w ramach przeciwwagi dla ponadpięćsetstronicowych powieści będących pierwszym tomem kilkuczęściowej serii, która i tak zakończy się w stylu: „a może jednak ciąg dalszy nastąpi...”, co jest delikatnie mówiąc mało satysfakcjonujące nawet (albo zwłaszcza) w przypadku historii, która się spodobała.

Tutaj, w opowiadaniach „Święty smok i jerzy”, jest inaczej: wszystko jest jasne, konkretne, w dodatku pomysły są ciekawe, a w najkrótszym (nie przekracza nawet dziesięciu stron),forma jest tak ciekawa, że treść nie musi nadrabiać ilością zadrukowanych białych kartek. I jeszcze styl: czasami lekko ironiczny humor, czasami filozoficzny dylemat, wszystko w ramach fantasy, a czasami fiction (z lekkim odcieniem science).

Tylko że... To również jest pierwszy tom serii: tytułowe opowiadanie powstało w 1957 roku i dało początek dziesięciu tomom przygód smoczego rycerza pt. „Dragon Knight”, które ukazywały się aż do roku 2001 (u nas niedokończony ostatni tom nie był tłumaczony). Całkiem niezły przekrój czasowy – nawet z ciekawości przeczytam pozostałe, żeby zobaczyć jak, i czy w ogóle, fantasy zmieniła się na przestrzeni tych pięćdziesięciu lat w umyśle i pomysłach jednego autora... Im starsze, tym lepsze? A im bardziej współczesne, tym bardziej...
No właśnie – jakie?

Tutaj, w opowiadaniach „Święty...

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Książka "Święty smok i jerzy" stanowi zbiór opowiadań z gatunku fantasy i sci-fi. Przedstawione historie dzieją się w różnych światach i nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Przykładowo akcja opowiadania "Z masłem i musztardą" ma miejsce na Marsie natomiast wydarzenia przedstawione w opowiadaniu" Święty smok i jerzy" mają miejsce w magicznym średniowieczu — świecie podobnym do tego, jaki znamy z takich Cyklów jak Władca Pierścieni, Wiedźmin itp. Dzieła zawarte w książce mają jak dla mnie bardzo różny poziom. Najlepsze dla mnie było opowiadanie "Ich troje" a najgorszym był tekst: "Z najnowszych badań nad ogniakami". Drugi ze wspomnianych tekstów to pewnie gratka dla fanów smoków, ja niestety do nich nie należę dla tego oceniam go wyjątkowo słabo. Jeśli chodzi o ocenę poszczególnych opowieści ze zbioru to są one następujące:
1) "Święty smok i jerzy" - 6/10
2) "Z najnowszych badań nad ogniakami" - 4/10
3) "Sposób na wilkołaka" - 6/10
4) "Z masłem i musztardą" - 6/10
5) "Ich troję" - 8/10
6) "Wędrowiec" - 7/10

2062

Przednia zabawa, zabawne i błyskotliwe dialogi, smok, fantasy - coś, co uwielbiam!:-)

Czytać moją opinię i komentować całość (debatować także) możecie na moim blogu pod adresem:

Fragment:

"Święty smok i jerzy"
"J. R. R. Tolkien 'pragnął smoków o głębokim wnętrzu.' Ale nawet dla największych smokofilów muszą istnieć pewne granice."

Uwięziony w ciele smoka Gorbasha Jim Eckert, asystent szefa katedry anglistyki w Riveroak College, puka do drzwi maga S. Carolinusa. Musi odnaleźć jakiś sposób, dzięki któremu uratuje ukochaną Angie z rąk innego smoka i zabierze ją z powrotem do Stanów Zjednoczonych. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest takie łatwe: mag nie wyskakuje ochoczo z chałupki, by bohaterowi pomóc (z dokuczającymi wrzodami żołądka mało komu chciałoby się radośnie nieść dobro całemu światu),do Jima/ Gorbasha wciąż czepia się stryjeczny dziadek Smrgol (bohater smoczego świata, który sam pokonał potężnego węża morskiego),a nad Jimem czasem kontrolę przejmuje smocza natura.
Gordon Rupert Dickson skonstruował swoje smoki na kanwie słynnego chrześcijańskiego podania. "Smoki w gruncie rzeczy są głupie - wyjaśnił Carolinus znad tomiska. - Są w stanie zapamiętać jedno imię naraz, a święty Jerzy wywarł na nich takie wrażenie, że od tego czasu każdy człowiek to jerzy." (strona 13). Istoty te są porywcze, a na widok mięsa zapominają o wszystkim (polecam scenę spotkania błotnego smoka Secoha).
Ubawiłam się w trakcie lektury tego opowiadania. Na jego kartach spotkałam szkic bohaterów znanych mi z serii, przypomniałam sobie oś fabuły pierwszego tomu ("Smok i jerzy" to rozbudowana wersja tej historyjki). Miły powrót, który dla innych mógłby się stać bezinwazyjnym wprowadzeniem w realia sagi Dicksona.

Fragment:

"Święty smok i jerzy"

Uwięziony w ciele...

• Kanon Sapkowskiego
  • Sapk_fant
  • Moja Domowa Biblioteczka
  • Smoki

Dodaj cytat z książki Święty smok i jerzy