5 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

Zoltar | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

I znowu atakuje "klątwa frontu wschodniego". Gdy tylko jakaś pozycja serii "Historyczne bitwy" wydana jeszcze w PRL-u przedstawia starcie II. wojny światowej z udziałem wojsk Związku Radzieckiego, książka jest nudna i stronnicza.

Wiesław Wróblewski stara się wprawdzie nieco "spulchnić" bardzo suchy opis batalii cytatami naocznych świadków, ale całość i tak jest niczym innym jak bezkrytycznym powtórzeniem wypowiedzi kilku zaledwie źródeł radzieckich. Jeśli ktoś szuka jakiegokolwiek opisu ówczesnych starć z perspektywy zwykłego żołnierza, to nie powinien w ogóle otwierać "Moskwy 1941".

A jeśli jakikolwiek szaleniec szukałby podobnych opisów ze strony żołnierzy niemieckich, to rozczarowałby się zupełnie. Zacytowano zaledwie kilka bardzo ogólnych wypowiedzi generałów Grupy Armii "środek".

O metodach pracy polskich historyków II. wojny światowej lat 70-tych i 80-tych niech świadczy wypowiedź autora ze wstępu do "Moskwy 1941". Wiesław Wróblewski opisuje w nim pozycję Lwa...