Kraftwerk. Publikation

Okładka książki Kraftwerk. Publikation David Buckley
Okładka książki Kraftwerk. Publikation
David Buckley Wydawnictwo: Rebis biografia, autobiografia, pamiętnik
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Kraftwerk: Publikation
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2013-06-18
Data 1. wyd. pol.:
2013-06-18
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378184430
Tłumacz:
Maciej Szymański
Tagi:
Kraftwerk muzyka elektroniczna lata 80
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
45 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
348
348

Na półkach: ,

Jedna z najlepszych muzycznych biografii ever. Triumf wielkiego dziennikarstwa i dowód na to, że publicystyka może się obronić mimo, że autor jest skażony brakiem obiektywizmu. Bo David Buckley obiektywny nie jest i nawet takiego nie próbuje udawać. Od dziecka był zagorzałym fanem Kraftwerku. Tyle, że przede wszystkim jest profesjonalistą, dziennikarzem w dobrym starym stylu – wie, że prawda jest najciekawsza. Dlatego mimo głębokiej i gorącej miłości do kwartetu z Düsseldorfu, stać go na krytycyzm wobec swoich bohaterów. Przygląda się im z wielu stron. Dzięki temu ich obraz jest pełny i – jak to zwykle z wybitnymi jednostkami bywa – fascynujący.
Buckely jest znakomitym dziennikarzem. I to nie tylko w swojej specjalizacji. Pisząc „Kraftwerk. Publikation” stanął przed wyjątkowo trudnym zadaniem. Główni bohaterowie jego pracy nie chcieli z nim współpracować. Liderzy Kraftwerku – Ralf Hütter i Florian Schneider – nie zgodzili się na rozmowę. Postawa pozostałych członków „złotego” składu zespołu z lat 1975-1990 – Karla Bartosa i Wolfganga Flüra była bardzo niejednoznaczna. Początkowo Bartos nie chciał rozmawiać. Flür był bardziej otwarty. Poza tym jest jego autobiografia, choć w wyniku procesu sądowego z Hütterem i Schneiderem mocno ocenzurowana. Muzycy pracujący z Kraftwerkiem w pierwszym okresie jego działalności, na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych byli bardziej otwarci. Tyle, że niewiele mieli do powiedzenia. Mogli najwyżej opowiedzieć o pionierskich czasach zespołu i scharakteryzować jego liderów. Buckley musiał więc sięgnąć po nieliczne publiczne wypowiedzi Hüttera i Schneidera oraz posiłkować się wypowiedziami – podobnych jemu – brytyjskich fanów niemieckiej grupy. Tyle, że to fani którzy wiele osiągnęli i nie boją się mówić o tym, jak wielki Kraftwerk miał na ich życie oraz karierę: wybitny grafik, współtwórca oprawy graficznej legendarnej wytwórni płytowej Factory Records i okładek płyt m.in. Joy Division – Peter Saville, wokalista i lider grupy Orchestral Manoeuvres in the Dark – Andy McCluskey oraz założyciela i pierwszego wokalisty Ultravox – John Foxx.
Niechęć Hüttera i Schneidera wobec tego projektu oraz, wynikająca z niej, konieczność „szycia” wypowiedzi okazały się potężnym atutem książki Buckleya. Dzięki temu można jeszcze lepiej zrozumieć tajemniczość Kraftwerku i niejednoznaczność jego liderów. Jednak przede wszystkim „… Publikation” jest czymś więcej niż kolejną biografią słynnego zespołu. Staje się opowieścią o Niemczech i Anglii od końca lat pięćdziesiątych widzianych oczami młodych kontrkulturowców. Dzięki temu społeczno/obyczajowemu kontekstowi możemy jeszcze lepiej zrozumieć fenomen grupy i zjawiska zwanego krautrockiem. Na dodatek książka Buckleya pośrednio staje się hołdem złożonym wielkiemu fanowi kwartetu z Düsseldorfu – Davidowi Bowiemu, którego legendarne płyty z drugiej połowy lat siedemdziesiątych są tu omawiane i analizowane, a wywiady często cytowane.
„Kraftwerk. Publikation” to oczywiście przede wszystkim książka dla fanów zespołu. Napisane z nerwem kompendium wiedzy o tej, jednej z najważniejszych, grup w historii muzyki popularnej. Zresztą słowo grupa nie do końca oddaje jej status. Kraftwerk to zjawisko, które – jeżeli chodzi o wpływ na kulturę masową – można porównać z Beatlesami, Rolling Stonesami, Black Sabbath czy Zeppelinami.
Jednak po książkę Buckleya mogą sięgnąć też ci, którzy za kwartetem z Düsseldorfu nie przepadają, lub jego chłodne brzmienia ich odrzucają. Bo „Kraftwerk. Publikation” to po prostu pasjonująca lektura o – ocierających się o geniusz (nie tylko muzyczny) – wizjonerach oraz kosztach, jakie trzeba ponieść realizując ową wizję. Ludziach fascynujących i niejednoznacznych, których trudno po prostu „lubić”.
Dla popkulturowych snobów i kawiarnianych mądralińskich „Kraftwerk. Publikation” to lektura obowiązkowa; głęboka studnia wiedzy o korzeniach współczesnej popkultury, którą można imponować znajomym przy sojowym latte.
Po prostu znakomita rzecz.

Jedna z najlepszych muzycznych biografii ever. Triumf wielkiego dziennikarstwa i dowód na to, że publicystyka może się obronić mimo, że autor jest skażony brakiem obiektywizmu. Bo David Buckley obiektywny nie jest i nawet takiego nie próbuje udawać. Od dziecka był zagorzałym fanem Kraftwerku. Tyle, że przede wszystkim jest profesjonalistą, dziennikarzem w dobrym starym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
128
78

Na półkach:

Wyjątkowa biografia wyjątkowego zespołu. Świetnie przedstawiony klimat - także jest wyjątkowy, bo w stosunku innych wykonawców Kraftwerk jest równie (jeśli nie bardziej) wyrazisty, ale na zupełnie innych płaszczyznach. Styl trochę surowy. Treść inspirująca.

Wyjątkowa biografia wyjątkowego zespołu. Świetnie przedstawiony klimat - także jest wyjątkowy, bo w stosunku innych wykonawców Kraftwerk jest równie (jeśli nie bardziej) wyrazisty, ale na zupełnie innych płaszczyznach. Styl trochę surowy. Treść inspirująca.

Pokaż mimo to

avatar
386
23

Na półkach:

Dobra, momentami porywająca biografia być może najważniejszego zespołu w historii muzyki.

David Buckley wraca do czasów młodości, by przybliżyć najdziwniejszą z punktu widzenia wychowanego w powojennych czasach Anglika fascynację, która stała się udziałem także słynnych brytyjskich muzyków jego pokolenia. Zimna, minimalistyczna i futurystyczna muzyka skrajnie niemieckiego z ducha Kraftwerku natchnęła ludzi po obu stronach Oceanu i kompletnie zmieniła oblicze popu. Buckley w dość zachowawczej formie przechodzi przez całą historię zespołu, pokazaną głównie z perspektywy kilku byłych jego członków - przede wszystkim Eberharda Kranemanna, Karla Bartosa i Wolfganga Flüra.

Plusy? Sporo historii zza kulis, możliwość zwiedzenia słynnego studia Kling Klang w Düsseldorfie i wejścia w proces twórczy zespołu w czasach jego największej świetności, analiza otoczenia, w jakim powstawała muzyka Kraftwerku i poznanie opinii (czasem całkiem skrajnych) na temat tego, jakimi ludźmi są jego liderzy (a właściwie lider i były współlider) - Ralf Hütter i Florian Schneider.

Minusy? Czasem za mało tu samej muzyki (Buckley to nie Reynolds, "Kraftwerk. Publikation" to nie "Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz"),a za dużo rozważań o stylu, modzie i dziewczynach. Przede wszystkim, nie ma w tej opowieści perspektywy Schneidera i Hüttera. Obaj solidarnie, mimo rozpadu ich twórczej współpracy, odmawiają bliższych kontaktów z mediami, przez co w ujęciu Buckleya stają się na wpół mitycznymi ikonami, nierzadko złośliwie portretowanymi przez byłych współpracowników. I może nie byłoby to najgorsze, gdyby sama książka miała taką konwencję, ale jednak to dość standardowa opowieść reporterska, w której brak choćby symbolicznego udziału dwóch centralnych postaci momentami mocno doskwiera.

Niemniej jednak każdy, kto choć trochę lubi/docenia Kraftwerk, powinien "Publikation" przeczytać. Choćby po to, by uświadomić sobie siłę stworzonej przez tych ludzi muzyki i docenić absolutne wizjonerstwo. Chwilami wręcz niedorzecznie wybiegające poza współczesną percepcję.

Dobra, momentami porywająca biografia być może najważniejszego zespołu w historii muzyki.

David Buckley wraca do czasów młodości, by przybliżyć najdziwniejszą z punktu widzenia wychowanego w powojennych czasach Anglika fascynację, która stała się udziałem także słynnych brytyjskich muzyków jego pokolenia. Zimna, minimalistyczna i futurystyczna muzyka skrajnie niemieckiego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
154
142

Na półkach:

Udana próba rozszyfrowania twórczości dość tajemniczego fenomenu, jakim jest Kraftwerk. Szkoda, że tylko jeden tom ;-)

Udana próba rozszyfrowania twórczości dość tajemniczego fenomenu, jakim jest Kraftwerk. Szkoda, że tylko jeden tom ;-)

Pokaż mimo to

avatar
172
46

Na półkach: ,

To nie jest typowa biografia. David Buckley opisuje bardzo dokładnie historię grupy, nie tylko się zachwycając, ale przedstawiając fakty, te gorzkie też. Każda postać jest opisana bardzo obiektywnie, co sprawia, że książka jest autentyczna. Podróżując razem z Kraftwerkiem, dużo dowiemy się na temat muzyki ogólnie, o jej rozwoju, jej dziejach i ewolucji. Autor zdecydowanie zna się na muzyce, styl pisania jest lekki co ułatwia i umila czytanie tej bardzo dobrej lektury!

To nie jest typowa biografia. David Buckley opisuje bardzo dokładnie historię grupy, nie tylko się zachwycając, ale przedstawiając fakty, te gorzkie też. Każda postać jest opisana bardzo obiektywnie, co sprawia, że książka jest autentyczna. Podróżując razem z Kraftwerkiem, dużo dowiemy się na temat muzyki ogólnie, o jej rozwoju, jej dziejach i ewolucji. Autor zdecydowanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
330
3

Na półkach: , ,

Davida Buckleya wcześniej kojarzyłam tylko z wydanej i cenionej biografii Davida Bowiego, dlatego też z miłą chęcią sięgnęłam po "Kraftwerk. Publikation" i się nie zawiodłam. Książkę praktycznie czyta się jednym tchem. Autor dogłębnie analizuje twórczość zespołu stawiając wiele interesujących tez i zwraca uwagę na wiele ciekawych kwestii. Ponadto bardzo dokładnie przedstawia scenę muzyczną tamtego okresu i swobodnie posługuje się nazwami zespołów i nazwiskami. Dodatkowym atutem książki są niezliczone ilości cytatów takich znanych osobistości jak John Foxx, David Bowie, Gary Numan...

Cieszyć czytelnika może też wydanie i projekt książki. Z przyjemnością tak wydaną biografię można postawić na półce.

polecam, bo warto.

9/10

Davida Buckleya wcześniej kojarzyłam tylko z wydanej i cenionej biografii Davida Bowiego, dlatego też z miłą chęcią sięgnęłam po "Kraftwerk. Publikation" i się nie zawiodłam. Książkę praktycznie czyta się jednym tchem. Autor dogłębnie analizuje twórczość zespołu stawiając wiele interesujących tez i zwraca uwagę na wiele ciekawych kwestii. Ponadto bardzo dokładnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    64
  • Posiadam
    38
  • Chcę przeczytać
    28
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    2
  • Muzyka
    2
  • 2013
    1
  • Biografie,wspomnienia
    1
  • A to już mam na półce (/dysku)..
    1
  • DAChL: NIEMCY
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kraftwerk. Publikation


Podobne książki

Przeczytaj także