A Tale of the Batman: Gotham by Gaslight
Batman, Kura Rozpruwacz, Gotham
komiksy
sechmet

Jak mogłoby wyglądać Gotham City, miasto Batmana, gdybyśmy spróbowali je sobie wyobrazić w scenerii końca XIX wieku? Jak w wieku tajemnic i zabobonów zareagowaliby mieszkańcy Gotham, widząc na własne oczy półczłowieka-półnietoperza, przed którym drżą zarówno kryminaliści, jak i niewinni obywatele? Tylko jeden człowiek nie zwraca uwagi na to całe zamieszanie. Ma on ważniejsze sprawy na głowie. Większość ludzi zna go jako Kubę. Kubę Rozpruwacza. Nie wie jeszcze, że przerażający Batman wkrótce stanie na jego drodze...

źródło opisu: Wydawnictwo Egmont 2004

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/batman_egmont/6

Thomas886 | 2016-01-05
Na półkach: Przeczytane, Komiksy..., 2016
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gotham City w scenerii XIX w. gdzie ludzie odczuwają strach tak jak i złoczyńcy przed człowiekiem nietoperzem.
Jedynie morderca, który jest stosunkowo blisko Bruce'a nie boi się Batmana.
Kuba Rozpruwacz... ktoś kto z wyrachowaniem i chirurgiczną precyzją pozbywa się kobiet, które przypominają Mu dawną miłość.

Batman XIX-wieczny też ciekawie wyszedł bez tych wszystkich nowoczesnych zabawek.
Kolejny komiks zaliczony i jako pierwsza pozycja w 2016 roku.
Zapowiada się obiecująco.

yodapl | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

Komiks "Gotham by Gaslight" zawiera w sobie dwie opowieści o Batmanie - pierwsza to tytułowe "Gotham w świetle lamp gazowych", druga natomiast to jej kontynuacja pod tytułem "Master of the Future". Całość to 100 stron komiksu, który ma ciekawą konwencję, ale nie do końca ją wykorzystuje.

Pomysł: wrzucić Batmana do epoki wiktoriańskiej. Gotham końcówki XIX wieku jest rodzącym się przemysłowym molochem, w którym zło rozwija się równie dobrze jak technologia. Gotham nawiedza nie kto inny jak słynny Kuba Rozpruwacz, a kilka lat później pewien maniak przedstawiający się jako Pan Przyszłości. Obie sprawy w swoje ręce bierze Człowiek Nietoperz.

Czuć klimat, nie powiem. Język z epoki, pewnie nawet trochę przesadzony, sprawia, że często sięgamy po google translate - wszystko takie sophisticated jest. Kreska jest solidna, miejsca akcji to zazwyczaj ciemne zaułki, stroje postaci również świetnie komponują się z epoką (szczególnie strój Batmana). Ale... O ile pierwsza opowieść potrafi...

Spofforth | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Batman, Kuba Rozpruwacz i wiktoriańskie Gotham. Fabuła to krótki i zwięzły wątek kryminalny. Trochę przewidywalny, ale wstydu niema. Co do rysunków nie będę ściemniał, uwielbiam styl Mignoli. Jego rysunki nacechowane są minimalizmem, są pozbawione zbędnych szczegółów i budują posępny nastrój kompozycją kadrów i kolorystyką. Komiks warty poświęcenia kilku chwil.

Steamborg1889 | 2017-09-18
Na półkach: Przeczytane, Steampunk
Przeczytana: 2016 rok

Każdy wieczór wygląda tak samo. Budzę się z krzykiem. Nad głową widzę znajome kontury sufitu sypialni. Czy to był tylko sen? Zrywam się z łóżka i biegnę do pracowni. Zrzucam z biurka stosy papierów. Drżącymi rękoma sięgam po gazetę. Nie! Ten koszmar dzieje się naprawdę. Zack Snyder nakręcił „Batman v Superman: Dawn of Justice”. Załamany siadam na fotelu i łapię się za głowę. Łapczywe łyki whisky nie zagłuszają kołatających się w głowie myśli: „Jak? Czemu? Co teraz?”. Nieświadomie wzrok kierują w stronę kolekcji rewolwerów, ale zanim sięgnę po nie w akcie ostatecznej desperacji zauważam pod nimi biblioteczkę, a na niej kilka zakurzonych tomiszczy z tytułem „Batman” na grzbiecie. Dopóki ktoś nie uruchomi wehikułu czasu i nie powstrzyma szaleńców przed stworzeniem tej abominacji, pozostaje zagłębić się w lekturze i poznać te historie, które okazały się zbyt dobre, by przenieść je na ekran.

Cała recenzja:...

Darth_Metalus | 2013-12-27

Dosyć krótki, ale popularny i doceniany komiks. Postanowiłem więc się nim zająć.
Fabuła jest dość prosta, gdyż nie było wiele miejsca by ją skomplikować. Historia jest spójna i logiczna. Dialogi nie wybijają się ponad cokolwiek, ale mają solidny poziom.
Ilustracje Mignoli są bardzo specyficzne. Rysunki są uproszczone, ale schludne i czytelne. Plansze są dość nudne. Zwyczajne prostokąty utrzymane w równych odległościach od siebie. Na plus ciekawe kolory, tworzące wraz z rysunkami ciekawy klimat.
Komiks dość krótki, więc i "recenzji" nie jestem w stanie specjalnie wydłużyć. Niemniej, jak na coś tej długości Gotham... prezentuje bardzo solidny poziom. Tak więc solidne 7/10.

Puchacz | 2016-01-13
Przeczytana: 2015 rok

Ładnie i porządnie, ale... przejrzałem intrygę zbyt łatwo i zbyt wcześnie. Ale komiks jest dobry, niezbyt gruby, akurat, żeby zachwycić się pomysłem i formą ale nie znużyć zadyszką intrygi :)

Pikselem_Po_Oczach | 2018-08-11
Irimias | 2018-04-09