Gdy śmiertelnicy śpią

Tłumaczenie: Zofia Uhrynowska-Hanasz
Wydawnictwo: Albatros
While mortals sleep: Unpublished short fiction
vonnegut

Niepublikowany wcześniej zbiór opowiadań amerykańskiego mistrza ciętego jezyka i czarnego humoru. Inteligentna i zjadliwa proza Kurta Vonneguta inspirowała kolejne pokolenia pisarzy, w tym Dave'a Eggersa, autora przedmowy do niniejszego tomu opowiadań. W tych, do tej pory niepublikowanych, literackich klejnotach unikalny styl Vonneguta przenika specyficzne amerykańskie krajobrazy, pełne...

Inteligentna i zjadliwa proza Kurta Vonneguta inspirowała kolejne pokolenia pisarzy, w tym Dave'a Eggersa, autora przedmowy do niniejszego tomu opowiadań. W tych, do tej pory niepublikowanych, literackich klejnotach unikalny styl Vonneguta przenika specyficzne amerykańskie krajobrazy, pełne fabryk, przyczep i przydrożnych barów, oraz bohaterów, których marzenia i lęki nieustannie zmagają się z okrutną, a czasem komicznie obojętną, rzeczywistością.

Oto opowieści o ludziach i maszynach, o sztuce i sztuczności, o tym, jak niespodziewana fortuna, sława lub miłość potrafią wywrócić zwykłe życie do góry nogami. Ambitny budowniczy dróg, dowódca armii buldożerów, spychaczy i asfalciarek w wolnym czasie zawiaduje miniaturowymi makietami pociągów, gdy niespodziewanie do świata fantazji wkracza kobieta jego życia.

Młoda stenotypistka–marzycielka odbiera telefon od zbiegłego przestępcy, który składa jej dziwną propozycję.
Zrzędliwy dziennikarzyna zostaje powołany do komisji oceniającej bożonarodzeniowe reklamy – pracy, w której poznaje byłego więźnia i jest świadkiem cudu.
Wdowa po hodowcy świń otrzymuje tajemnicze listy od mężczyzny z Schenectady, w których pisze o „niezdefiniowanym, słodkim bólu duszy”. Jeszcze dziwniej robi się, gdy kobieta jedzie spotkać się z nim osobiście.

Ten zbiór opowiadań, to swoisty testament Vonneguta, świadectwo jego niezwykłego zmysłu obserwacji i nieograniczonej wyobraźni.

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Marcin Kowalczyk | 2016-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Zbiór zawiera wczesne opowiadania Kurta V.
Jest w miarę równy. Znajdziemy w nim wprawdzie opowiadania bardziej wybitne od innych, ale ta różnica nie jest zbyt duża.
Trzeba sobie uświadomić, że teksty były pisane pod publikę. Autor starał się z nich wyżyć. Dlatego nie należy spodziewać się po nich zbytniej ekstrawagancji.
Są łatwo przyswajalne i jeszcze bez dużej dawki czarnej ironii (nie wszystkie).
Mimo to da się odczuć rosnący geniusz autora.
Każdy jakoś zaczynał i niekoniecznie z grubej rury. Jak zaczynał Pan Kurt V. można się dowiedzieć zapoznając się z tym najgorszym zbiorem.

Stebbins | 2016-06-03

Amerykański mistrz ciętego języka i czarnego humoru; kojarzony przede wszystkim z literaturą postmodernistyczną oraz science-fiction, pisarz i publicysta. Tak charakteryzowany jest urodzony w okresie międzywojennym w Indianapolis (a zmarły przed dziewięciu laty w Nowym Jorku), Kurt Vonnegut. Dzięki wydawnictwu Albatros autor m.in. Rzeźni numer pięć czy Kociej kołyski powraca do polskiego czytelnika, a to za sprawą niepublikowanych dotąd, wczesnych opowiadań zebranych w zbiorze Gdy śmiertelnicy śpią. Czy ta lekka – jeśli wierzyć zawartym w przedmowie słowom wielkiego fana twórczości mistrza, Dave’a Eggersa – jak na możliwości Vonneguta książka, niesie ze sobą głębszy przekaz? Czy dzięki niej grono wielbicieli pisarza może się powiększyć? Dwa razy TAK!

Zacznijmy od tego, że tekstów zawartych w zbiorze jest wcale niemało i nie są one zbyt długie. Dokładniej rzecz biorąc, jeśli odejmiemy przedmowę, zostaje 320 stron na 16 opowiadań, co da nam średnio 20 stron na jeden tekst, tyle że...

xan4 | 2016-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Nie

Nie pamiętam, ile miałem lat, kiedy ‘chłonąłem całym sobą Vonneguta’. Pewnie było to ponad dwadzieścia lat temu, jak nie prawie trzydzieści. Tak, może nawet trzydzieści. Przeczytałem wtedy wszystkie jego książki, które były dostępne na rynku. Nawet pamiętam ich okładki, zwłaszcza wydaną poza oficjalnym obiegiem Matkę Noc, z wypisanym nakładem 500 egzemplarzy (chyba we wszystkich takich pozycjach pisano 500 egzemplarzy, ciekawe dlaczego - jakieś ograniczenia? Wie ktoś?).

Vonnegut zawładnął mną, podobnie jak Dick. Był równie mroczny, ale z absurdalnym poczuciem humoru, a przy okazji moralista, który na każdym kroku musiał podkreślać swoje zdanie. W pewnym momencie, po kilku pierwszych dobrych powieściach zorientowałem się, że coś się zmieniło, wciąż kupowałem i czytałem wszystkie jego książki, ale to już nie było to. Dobra proza, świetnie się czytało, ale efekt był już inny. Już nie czułem się tak, jakbym dostał obuchem w łeb, tak jak na początku ‘naszej znajomości’. To były...

Jared | 2018-04-08

Kiedy przeczytało się pierwsze 3-4 opowiadania, to tak jakby się przeczytało wszystkie. Filozofia moralności i życia autora jest prosta na tyle, że nawet kiedy nie byłem w stanie przewidzieć zakończenia, to i tak wiedziałem, w jakim "duchu" opowiadanie się zakończy. I właśnie za tę... tendencyjność wystawiam szósteczkę.

SiMax | 2016-08-15
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Dla fanów autora pozycja obowiązkowa!
Pomoimo tego, że opowiadania pochodzą z wczesnego okresu twórczości Vonnneguta, można w nich poczuć powiew nadchodzącego geniuszu literackiego.

Stagerlee | 2016-08-14
Przeczytana: lipiec 2016

Z twórczością Vonneguta zetknęłam się jako nastoletnie pacholę. Wtedy fascynował mnie Wharton, Carrol czy Dick. Każdy z twórców prezentował inny nurt, a jednak przemawiali do mnie tak samo mocno, a ich twórczość odcisnęła na mnie spore piętno. Kiedy więc dowiedziałam się, że mogę przeczytać niepublikowane dotąd w Polsce, wczesne utwory tegoż twórcy - zapragnęłam je mieć. Odezwała się we mnie żądza, nad którą ciężko mi było zapanować. Podsycała je iskra sentymentu, a także niezdrowa ciekawość, której zwyczajnie chciałam ulec. Zdawałam też sobie sprawę, że czas jakim dysponuję na czytanie i pisanie opinii, jest czymś bardzo względnym, mogłabym rzec lotnym. Jednak postanowiłam zaryzykować, nawet jeśli nad moją głową miałaby zawisnąć karcąca ręka szefowej Gęsi... bo znowu zawaliłam terminy. Ano znowu. Taką mam pracę – niestety. Zawsze kiedy już zdaje mi się, że mam coś za sobą, wyrasta nowa rzecz i miast skupić się na zleceniu – tu na czytaniu i napisaniu kilku zdań, to brodzę po raz...

WojtekW | 2018-02-26
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Gdybym nie wiedział, nigdy nie wpadłbym na to, że to opowiadania Vonneguta. Widać, że to wczesne i pierwsze próby przed wielkimi książkami. Ocena na plus z szacunku do Mistrza, a tak szczerze, to chyba nic specjalnego dla przeciętnego czytelnika. Niech nikt nie zaczyna przygody z Kurtem od tych opowiadań.

Karolina | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Wstęp ostrzegał, iż nie jest to nie wiadomo jak górnolotne, także nie poczułam się rozczarowana, lecz nie poczułam także zachwytu. Ot takie - nie złe, nie dobre, mocno przeciętne.

Gibon | 2017-11-26
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam

W przeciwieństwie do późniejszych opowiadań Vonneguta - słabizna.

dziermański | 2018-06-22