Poradnictwo zawodowe w edukacji młodzieży

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego
Kamulka84

Praca zawodowa stanowi współcześnie jedną z podstawowych form aktywności człowieka towarzyszącą mu przez cały okres dorosłości. Jest ona nie tylko źródłem środków zapewniających utrzymanie i możliwość zaspo­kajania potrzeb, ale przede wszystkim daje poczucie wartości oraz stwarza szansę na realizację dążeń i planów. W środowisku zawodowym człowiek wchodzi w różne relacje, doświadcza wielu zdarzeń i uczestniczy w rozlicz­nych sytuacjach. Sprzyjają one jego rozwojowi, wzbogacają doświadcze­nia. Znaczące modyfikacje dotyczące pracy niesie postęp techniczny, na­ukowy i przemiany społeczne. Znajomość problematyki zawodowej znacz­nie zwiększa szanse związane z właściwą lokalizacją człowieka na ścieżce edukacyjnej do pracy. Mam tu na myśli trafny wybór zawodu, a następnie pozyskanie pracy przynoszącej satysfakcję i zadowolenie. Wymaga to jed­nak racjonalnego podejścia do kariery zawodowej, nie pozostawiania jej swojemu losowi. Człowiek może bowiem znacząco wpływać na jej prze­bieg. Wymaga to jednak określonych kompetencji, będących indywidual­nymi dyspozycjami człowieka, które określam kulturą pracy.

źródło opisu: http://www.ow.uz.zgora.pl/index.php?2006

źródło okładki: http://www.ow.uz.zgora.pl/index.php?2006