Ocalić od zapomnienia. Anna i Monika Żeromskie

Wydawnictwo: StudioEMKA
joly_fh

Napis na tabliczce adresowej – poblakły, błękitnawy, niezmienny od dekad – przywołuje wspomnienia. „Anna i Monika Żeromskie Ul. Żeromskiego 4, Konstancin" Wspomnienia o właścicielkach domu, ogrodu ale i specyficznej atmosferze tego miejsca. Niespiesznej, kojarzącej się zawsze z ciepłą porą roku, wyzłoconej popołudniowym słońcem, kwiatami, zapachem jaśminów i maciejki. Prowadzone rozmowy,...

„Anna i Monika Żeromskie

Ul. Żeromskiego 4, Konstancin"

Wspomnienia o właścicielkach domu, ogrodu ale i specyficznej atmosferze tego miejsca. Niespiesznej, kojarzącej się zawsze z ciepłą porą roku, wyzłoconej popołudniowym słońcem, kwiatami, zapachem jaśminów i maciejki. Prowadzone rozmowy, często zabarwione humorem, dotyczyły ciekawych spraw.

Trzeba przyznać - córka Żeromskiego była wspaniałą, zupełnie wyjątkową strażniczką pamięci ojca , ochroną jego spuścizny i dbałości o wysokie miejsce w historii polskiej literatury.

źródło opisu: StudioEmka, 2013

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl/

kinzetka | 2019-03-16
Przeczytana: 16 marca 2019

Pod tonami lukru i pochlebstw zagubiły się istoty ludzkie.

Monika Żeromska- autorka znakomitych wspomnień, malarka, no i...córka. Proszę nie kręcić nosem, ja wiem, wiem, Żeromski mole i naftalina, dziś nie do przebrnięcia. Nie będę polemizować, może tak jest, ale pani Monika to zupełnie inna historia. Proszę sięgnąć do jej cudownych gawędziarskich wspomnień (5 tomów), w których ja się zakochałam od pierwszej lektury i którym jestem wierna przy każdej kolejnej ( a było ich...hmmm...wiele...bardzo wiele...bardzo, bardzo wiele...). A w Ocalić od zapomnienia otrzymujemy teksty pisane na potrzeby tego zbiorku, lub wyjątki z dawnych wspomnień, a wszystkie dotyczące oczywiście Moniki Żeromskiej i jej matki Anny. Dla mnie gratka, ale osoby, które nie znają twórczości Żeromskiej zachęcam przede wszystkim do sięgnięcia po jej wspomnienia.