Wybór opowiadań

Wydawnictwo: Świat Książki
klasyka
Monika

Inne wydania

Poe, prekursor współczesnego horroru i opowiadań detektywistycznych, w nowym, mistrzowskim przekładzie, pozbawionym przesadnej stylizacji, archaizacji czy "młodopolskiej" maniery. Znakomicie oddane walory językowe i literackie oryginałów. Obok opowiadań, które każdemu czytelnikowi kojarzą się z nazwiskiem ich twórcy, takich jak: „Zagłada domu Usherów”, „William Wilson” czy „Ligeja” w zbiorze zamieszczono teksty, które z niewyjaśnionych przyczyn nie były publikowane od czasów wojny. Gratka dla miłośników grozy, budzący dreszcz powrót do źródeł – opowiadań, będących prawdziwą mieszanką wybuchową, która wręcz zniewala kolejne pokolenia czytelników.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/wybor-opowiadan-edgar-a...(?)

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/wybor-opowiadan-edgar-a...»

violabu Toczytam | 2013-01-17
Przeczytana: 2002 rok

Poe - prekursor opowieści kryminalnych jawi mi się jako pisarz bardzo subtelnie przedstawiający tematykę dreszczowca, horroru, kryminału. Jak na swoją epokę - był na pewno odważnym twórcą. To, jak reżyserzy i pisarze potrafią obecnie straszyć odbiorców, panu Edgarowi pewnie się nie śniło. On to jednak był inspiracją dla kolejnych pokoleń. Jego utwory bywają straszne, ale są też łagodnie dotknięte grozą, przedstawiające głębiej psychikę ludzką niż sytuację. Nie jest to jednak horror jaki znamy dzisiaj. Pomimo nowoczesnego tłumaczenia, książkę czyta się tak, jakby oglądało się czarno-biały film w starym kinie. Bywa mrocznie, dziwnie. Kto lubi się bać, powinien przeczytać, by sięgnąć źródeł, z czystej ciekawości. Kto nie lubi się bać - spokojnie, to nie jest książka, którą ze strachu trzeba czytać przez palce.

Silver | 2013-11-17
Przeczytana: 08 października 2013

Świetny zbiór opowiadań mistrza grozy z elementami poetyckimi.
Polecam wszystkim tym , którzy oczekują czegoś więcej od autorów tego typu literatury.

Po prostu lubię sobie do nich wracać.Zawsze jakiś dreszczyk przebiegnie po pleckach;)
Trzeba jednak pamiętać, że w czasach, gdy Poe żył, odmiennie podchodzono do opowieści z dreszczykiem. To nie są dzisiejsze horrory, gdzie krew sie leje, a przy każdym zakręcie czyha jakiś zombi. Powieść grozy bazuje na pewnym szczególnym klimacie dającym dreszcz emocji, a nie przerażenie powalające z nóg czytelnika.
Pamiętajmy też zanim sięgniemy po jego książki, że wywodzą sie z XIXw. i język jest równie stary, co te historie, więc nie dla każdego będzie przyjemnością obcowanie z tą literaturą. Nie ma co sie zniechęcać, ale warto o tym pamiętać.

VilyaQ | 2014-01-02

"Wybór opowiadań" to było moje pierwsze zetknięcie się z twórczością Edgara Allana Poe (poza kilkoma najważniejszymi utworami). Jak zwykle w tego typu pozycjach znajdziemy utwory znakomite ("Czarny kot", "Berenika", "Upadek domu Usherów"), dobre ("Ligea" lub "Prawdziwy opis wypadku z panem Waldemarem") oraz słabe. Mimo to, całość należałoby uznać za kawałek naprawdę dobrej literatury. Niestety, polskie wydawnictwo wpadło w pewną pułapkę kategoryzacji, która znacznie psuje odbiór "Wyboru opowiadań".

Opowiadania Poe'ego ustawione są wg tematyki, a trzeba przyznać że pisarz (choć bardzo płodny) lubił tworzyć utwory często bardzo podobne do siebie. Dlatego gdy czytamy opowiadanie, w którym martwa kobieta powstaje z martwych to możemy się domyśleć, że w kolejnych dwóch utworach zdarzy się to samo. W pewnym momencie ta przewidywalność zaczyna męczyć. Wbrew pozorom dużo lepszym rozwiązaniem byłoby swobodne ustawienie utworów albo kierowanie się wg alfabetu lub roku powstania.

Poza tym...

Meehoow | 2011-08-31

W jubileuszowym wydawnictwie znajdziemy nie tylko mroczne opowiadania, ale i nowele kryminalne czy mini-dramaty. Nie można nie odnieść wrażenia, że niektóre z nich wydają się nieco infantylne, z kolei w innych autor przemyca dziwne poglądy naukowe czy filozoficzne - trzeba jednak pamiętać, że Poe tworzył przecież grubo ponad 150 lat temu...

Pomimo, iż zbiór nie ucierpiałby bez ostatnich 4-5 opowiadań, polecam tę pozycję chociażby ze względu na genialny "Przedwczesny pogrzeb" i tylko trochę ustępującego mu "Williama Wilsona" czy "Czarnego kota".

Jeszcze mała uwaga: posłowie Sławomira Studniarza powinno być raczej przedmową do zbioru i mniej wtajemniczonym właśnie od niego polecam rozpoczęcie lektury.

Marcin | 2013-03-12
Przeczytana: 12 marca 2013

Moim zdaniem świetne tłumaczenie które oddaje bogactwo i fantazję języka Edgara Allana Poe. Zadziwiające jest to jak Poe potrafi zaledwie na kilku stronach krótkiego opowiadania zbudować tak sugestywną atmosferę przesyconą mrokiem i tragizmem. Zbiór ten zawiera chyba jego najlepsze opowiadania grozy (często w konwencji gotyckiego horroru) ale i także dwa opowiadania detektywistyczne (właściwie pierwowzór Doyle'a i jego Scherlocka Holmesa),część utworów z pogranicza fantastyki oraz równie ciekawe zamykające ten zbiór przypowieści o charakterze filozoficzno-egzystencjalnym. We wszystkich utworach widać fascynację autora tematem śmierci tzw. "drugą stroną" i tego co po niej... Dodatkowo posłowie tłumacza pomaga w dojrzeniu drugiego dna w tych utworach i umożliwia ich właściwszą interpretacje.

Lenka | 2015-11-13
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2015
Przeczytana: 12 listopada 2015

Pisanie recenzji o antologiach to chyba najpodlejsza rzecz na świecie. Ciężko zmierzyć wspólną miarą tak wiele tak różnych tekstów. I choć mogę wykazać, które podobały mi się najmniej, a które najbardziej to wciąż będzie to najbardziej niesprawiedliwa ocena. Mogę wskazać dominantę w większości opowiadać, a także kilka unikatowych rozwiązań fabularnych, które tak mi się spodobały. Dlatego postanowiłam wskazać cztery grupy opowiadań, które można potraktować zbiorowo jako pewne całostki antologii i na ich przykładzie napisać coś na kształt recenzji lub opisu.

Klasyk horroru, ojciec dreszczowców i opowieści kryminalnych, mroczny romantyk, dokładnie trzymający się ram fabularnych swoich opowiadań - Edgar Allan Poe. Udało mi się sięgnąć po jeden z najnowszych przekładów - pozbawionych archaizacji i zbędnych stylizacji. Zależało mi także, aby zbiór był dość obszerny, dlatego wybrałam ten wydany przez Świat Książki z 2012 roku. Ponadto w zbiorze opublikowano i mniej popularne teksty....

Ela | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

W dzisiejszych czasach po masie krwawych amerykańskich horrorów ciężko o dreszczyk emocji, bo czy jest coś czego jeszcze nie widzieliśmy albo nie czytaliśmy?
Opowiadania Edgara Allana Poe nie przerażają mnie w dosłownym tego słowa znaczeniu, jednak czytając je mimowolnie zostaję wprowadzona w ten specyficzny nastrój może nie grozy, ale niepokoju i tego znanego wszystkim uczucia, że zaraz coś się wydarzy.
Jednak to nie same opowieści najbardziej mnie zachwyciły ale ich język. Piękny, bogaty język, który ostatnio tak ciężko znaleźć. I to właśnie przez niego zaliczyłabym tą książkę raczej do literatury pięknej. W słowach Poe widać także jest niesamowitą widzę i inteligencję, którą stara się przekazać na każdej stronie.
W literaturze grozy moje serce należy już do S. Kinga, którego mogę teraz uznać za prawnuka Poe

CyrkNocy | 2013-08-07
Na półkach: Teraz czytam

Kiedy tylko dostałam ją w swoje łapki, od razu musiałam spojrzeć, czy aby w tym tomie znajduje się moje ulubione opowiadanie, to jest "Czarny Kot". Jest! Co i rusz sięgam do tego dzieła, czytając po jednym opowiadaniu. Bo pan Poe nie jest do czytania - jego historie są po to, by się nimi delektować, jak wyjątkowo smaczną herbatą C:

książek: 1989
Cruorcia | 2017-03-31

Niektóre opowiadania bardziej wciągające i działające na wyobraźnie i wywołujące szereg przemyśleń i ciarki na ciele, inne - nudniejsze, mniej zrozumiałe, mniej ciekawe. Wynika to też z pewnością z faktu, że tyczą się różnych dziedzin i zagadnień, a mnie nie wszystkie interesują lub brak mi wiedzy by je zrozumieć. Wszystkie opowiadania jednak łączą: piękny język, dbałość o szczegóły oraz poczucie wiarygodności, mimo nadnaturalnej tematyki.
Gorąco polecam wszystkim, którzy lubią mroczniejsze klimaty, zwłaszcza mroczną stronę człowieka, jego pobudek i pragnień.

Mam jedną uwagę do wydania, ponieważ przez część książki zupełnie nie są tłumaczone sentencje obcojęzyczne, co jest irytujące, zwłaszcza, że większość czytelników nie zna łaciny czy (może mniejsza część większości) francuskiego. Potem od pewnego momentu tłumaczenie się pojawia, ale mam wrażenie, że tłumacz nie był w tym konsekwentny. Poza tym jest np. wyjaśnienie czym jest kraken, natomiast brak wyjaśnień niektórych słów,...