kot, koty, rasy, poradnik
poradniki
Lavella

Od co najmniej kilku tysięcy lat ludziom towarzyszą koty. Są nie tylko wspaniałymi zwierzętami do towarzystwa, cenimy je także za niezwykłe zdolności łowieckie, które przypuszczalnie przyczyniły się do udomowienia tych drapieżników. Mimo wielu lat wspólnej z człowiekiem egzystencji, nie zatraciły swych pierwotnych umiejętności, nadal, pod wieloma względami nieodgadnione, budzą naszą ciekawość swym zachowaniem. Po przodkach odziedziczyły niezależność i instynkt łowiecki, a ludzie podarowali im ciepło domowego ogniska, za co potrafiły się pięknie odwdzięczyć. Człowiek, który początkowo widział w nich tylko sprzymierzeńca w walce z gryzoniami, zaczął dostrzegać w nich także inne cechy. Pokolenia spędzone u boku ludzi sprawiły, że koty przeniosły się ze spiżarń na salony, a nierzadko przed ołtarze. Obecnie te piękne zwierzęta towarzyszą nam na co dzień, zachwycając swą urodą i umiejętnościami. Ale nie wszystkie cieszą się takimi względami. W wielu miastach poważnym problemem stają się coraz liczniejsze grupy bezdomnych kotów. Nieszczęsne zwierzęta, skazane na samodzielną egzystencję, narażone są na prześladowania i choroby. Winę za to ponoszą tylko i wyłącznie nieodpowiedzialni właściciele. W tej książce Czytelnik zapozna się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi biologii, zachowań, hodowli i pielęgnacji kotów domowych oraz ich długiej historii, znaczonej powstaniem różnorodnych ras.

źródło opisu: www.kluszczynski.com.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie