Rzeczpospolita Trojga Narodów. Mit czy rzeczywistość. Ugoda hadziacka - teoria i praktyka.

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Koval

Nowa próba spojrzenia na temat ugody hadziackiej z 1658 r., która zakładała powstanie Rzeczypospolitej Trojga Narodów.

źródło opisu: www.akademicka.pl

źródło okładki: www.akademicka.pl

Koval | 2013-06-09
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Wielu historyków i publicystów historycznych wyrażało żal, że dawnej Rzeczypospolitej nie udało się rozwiązać problemu kozackiego. Nieodmiennie zastanawiano się wówczas nad szansami ugody hadziackiej z 1658 roku. Autor przedstawia genezę tego porozumienia, omawia też dokładnie jego treść i krótki czas, gdy obowiązywało - czas, kiedy Rzeczpospolita naprawdę była państwem Trojga Narodów. Nie odpowiada jednoznacznie na zasadnicze pytanie czy ugoda miała szanse przetrwać dłużej, przedstawia natomiast opinie historiografii polskiej i ukraińskiej w tej materii. Na uwagę zasługuje zwłaszcza pogląd prof. Zbigniewa Wójcika, że Hadziacz był spóźniony o co najmniej 20 lat.

Piotr | 2017-03-16
jarecki31 | 2016-11-14