W słowach jestem wszędzie...Wspomnienia o Władysławie Broniewskim

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Broniewski, literatura polska
barthaz14

WŁADYSŁAW BRONIEWSKI (1897−1962), poeta i tłumacz, jeden z najwybitniejszych i najciekawszych twórców XX wieku. Autor słynnego Bagnetu nabroń, niezapomnianych wierszy o Mazowszu i trenów z cyklu Anka. Postać kontrowersyjna i tragiczna. Legionista, więzień lwowskiego Zamarstynowa i moskiewskiej Łubianki, żołnierz armii Andersa, ale też piewca rewolucji i sztandarowy poeta Polski...

Postać kontrowersyjna i tragiczna. Legionista, więzień lwowskiego Zamarstynowa i moskiewskiej Łubianki, żołnierz armii Andersa, ale też piewca rewolucji i sztandarowy poeta Polski Ludowej.
Broniewski widziany oczami rodziny, przyjaciół i znajomych. Barwnie, czasem zabawnie, często bardzo osobiście wspominają poetę Kira Gałczyńska, Stefania Grodzieńska, Monika Warneńska, Erwin Axer, Bohdan Drozdowski, Jerzy Giedroyc, Piotr Parandowski, Wiktor Woroszylski oraz żony – Janina i Wanda, przybrana córka Maria Broniewska-Pijanowska, wnuczka Ewa Zawistowska i inni.
Wspomnienia zilustrowane zostały m.in. nieznanymi dokumentami i fotografiami.

/wybór i opracowanie: Mariola Pryzwan/

źródło opisu: www.piw.pl