Zgłosuj na książki roku 2017

Dzieje sztuki starożytnej

Tłumaczenie: Tadeusz Zatorski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasycy Teorii i Historii Sztuki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
Geschichte der Kunst des Alterthums
sztuka, historia sztuki
sztuka
Agnieczka

Wydane w roku 1764 Dzieje sztuki starożytnej Johanna Joachima Winckelmanna uważane są za książkę inicjującą dwie nowoczesne dyscypliny naukowe: archeologię i historię sztuki; należą do kanonicznych tekstów kultury europejskiej. Autor po raz pierwszy posłużył się w nich na szeroką skalę kategorią stylu jako narzędziem opisu, analizy i periodyzacji dziejów sztuki greckiej, dokonał też podziału dziejów antycznej twórczości artystycznej na cztery okresy. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej przedstawione zostały poglądy Winckelmanna na istotę sztuki starożytnej oraz jej rozwój. Autor nakreślił dzieje twórczości artystycznej od jej początków, poprzez starożytny Wschód, Egipt, Fenicję,

Persję, Etrurię do Grecji oraz Rzymu. Część druga poświęcona została wyłącznie bliższej charakterystyce sztuki greckiej. Książka ta przyniosła wykład normatywnej estetyki klasycystycznej, determinując na prawie sto lat obraz antyku i jest też jednym z najważniejszych manifestów niemieckiego klasycyzmu.

źródło opisu: www.literacki24.pl

źródło okładki: www.literacki24.pl

Gabrielle | 2013-11-16
Na półkach: Przeczytane, XVIII wiek

Miejscami nieaktualna, błędna, czy przesadzona, ale jednocześnie naprawdę pasjonująca!

annabellagnes | 2018-01-02
Aniela_Rose | 2017-08-27