Chorwackie wybrzeże i wyspy. Zwiedzaj z lądu i z morza. Przewodnik rekreacyjny

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Przewodniki rekreacyjne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bezdroża
chorwacja, przewodnik,
joly_fh

Polacy od dawna uważają Chorwację za idealne miejsce na udany urlop. Nic dziwnego: ciepłe, czyste morze, piękne krajobrazy, usługi turystyczne na wysokim poziomie czy ponad 50 świetnie wyposażonych marin pozwalają odpocząć i dobrze się bawić. Amatorzy zwiedzania także nie będą się nudzić: liczne zabytki świadczą o bogatej historii tych ziem, a ranga wielu miejsc, takich jak Dubrownik, Trogir czy pałac Dioklecjana w Splicie, została doceniona przez UNESCO i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa. Przewodnik Chorwackie wybrzeże i wyspy w przystępny sposób poprowadzi przez najpiękniejsze oraz najbardziej popularne miasta i zakątki regionu. Barwny opis atrakcji turystycznych kraju wzbogacają liczne ciekawostki oraz szeroki wybór informacji praktycznych.

Główne powody, dla których latem turyści tak chętnie odwiedzają Chorwację, to ciepłe, czyste morze i pogoda zachęcająca do plażowania i morskich kąpieli. W każdej miejscowości można też skorzystać z bogatej oferty sportów: od rowerów przez narty wodne i surfing, aż po nurkowanie. Jest to również raj dla żeglarzy (ok. 50 świetnie wyposażonych marin z ok. 16 tys. stanowisk dla jednostek pływających oraz tysiące małych portów i zatok). Zwolennicy naturyzmu mogą korzystać z przeznaczonych dla nich plaż i kempingów.

Turyści cenią sobie beztroskę i spokój samych Chorwatów oraz wolne tempo życia pozwalające wypocząć, choć w lecie nie zabraknie również dobrej zabawy. W każdej, nawet najmniejszej miejscowości organizowane są wieczory rybackie, festyny, koncerty. Chorwacja to kraj, gdzie podziwiać można zabytki z różnych okresów od czasów rzymskich poczynając. Wiele miejsc wpisano na Listę UNESCO: Dubrownik, Trogir, pałac Dioklecjana w Splicie, katedrę w Szybeniku, bazylikę Eufrazjusza w Poreču. Oprócz zabytków kulturalnych Chorwacja jest ciekawa pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Jest tu osiem parków narodowych, z tego cztery w rejonie nadmorskim (Brijuni, Kornaty, Krka, Mljet). Są też parki przyrody, m.in. Učka – góra nad Riwierą Kwarnerską, Velebit – najwyższa góra w Chorwacji, Biokovo – pasmo górskie nad Riwierą Makarską, Telašćica – zatoka na wyspie Dugi otok.

W tym małym i bardzo różnorodnym kraju można również polować (po wykupieniu zezwolenia) i łowić ryby (w wodach słodkich i w morzu). Wielbiciele turystyki górskiej w agencjach turystycznych w miastach leżących u podnóży gór uzyskają informacje o organizowanych wycieczkach pieszych, oznakowanych szlakach turystycznych i grotach przystosowanych do zwiedzania.

źródło opisu: Bezdroża, 2013

źródło okładki: www.bezdroza.pl