Egzorcyści

Wydawnictwo: M
Exorcistes
popularnonaukowa
Lenny

W ostatnich latach obserwujemy nasilenie wielu dziwnych i tajemniczych zjawisk. Ezoteryzm, okultyzm, spirytyzm, kult oddawany demonom, zaklęcia, wróżby są coraz bardziej widoczne w życiu społeczeństwa. Dezintegracja wewnętrzna występująca u wielu osób, które zetknęły się z tymi praktykami sprawia, że Kościół stara się powracać do tej sprawdzonej formy pomocy człowiekowi jaką jest egzorcyzm.
Misja egzorcysty istniała od zarania Kościoła, o czym świadczy Pismo Święte i najstarsza tradycja. Była to istotna funkcja pełniona zawsze w bezpośredniej łączności z miejscowym biskupem. W obecnych czasach wzmacnia się jej znaczenie, a Kościół w wielu krajach powraca do tej wielowiekowej tradycji ( w większości francuskich diecezji istnieje urząd egzorcysty).
Do egzorcysty trafiają ludzie, którzy obarczeni cierpieniem, chorobą, problemami duchowymi bezskutecznie szukali już pomocy u różnych guru, jasnowidzów czy "odmawiaczy czarów". Zdarza się także, że zło nabiera jakiejś tajemniczej mocy, której nie mogą pokonać środki naturalne. Ludzie mają wówczas wrażenie, że utracili kontrolę nad sobą i są spętani złem. Potrzebują oparcia w ludzkiej, chrześcijańskiej wspólnocie, potrzebują aby ich uważnie i z szacunkiem wysłuchano, potrzebują braterskiej modlitwy oraz mocy płynącej z sakramentów i liturgii.
Egzorcysta pomaga ludziom podejmując walkę duchową i modlitwę, korzystając z doświadczenia i mądrości płynących z Tradycji.
Książka redagowana pod kierunkiem Isidore Froca jest owocem doświadczeń kapłanów pełniących przez wiele lat tę funkcję, a także pracy zespołu specjalistów(lekarzy, psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów).
Lektura książki przybliża posługę egzorcysty w Kościele poprzez jej demistyfikację i ukazanie wymiaru ludzkiego i duchowego, może być szczególnie pomocna dla kapłanów w pracy duszpasterskiej.

źródło opisu: Wydawnictwo m, 1995

Lenny | 2013-05-23