Ciotka Flora.

Wydawnictwo: My Book
Bożena

Po raz kolejny Helena Buchner opisuje życie na Opolszczyźnie zaraz po wojnie i później. Pokazuje ten trudny czas z punktu widzenia autochtonki. Pisze o Niemcach, Polakach, Ślązakach, o trudnych relacjach między miejscowymi a przybyszami, o budowaniu nowego wspólnego życia. Tym razem autorka skupia się przede wszystkim na problemie rozpadu rodzin. „Troje rodzeństwa i matka, a każdy w innym...

Tym razem autorka skupia się przede wszystkim na problemie rozpadu rodzin. „Troje rodzeństwa i matka, a każdy w innym kraju” – ten krótki cytat z Ciotki Flory idealnie obrazuje skutki powojennej zawieruchy. Jednak nie tylko odległość i nowy polityczny porządek w Europie są tym, co podzieliło niegdyś sobie bliskich ludzi, ale i zatrucie umysłów faszystowską propagandą, wmawiającą wyższość narodu niemieckiego nad innymi.

źródło opisu: http://www.mybook.pl/6/0/bid/289

źródło okładki: http://www.mybook.pl/6/0/bid/289

Morelka | 2017-08-18

Tytułowa ciotka Flora wracając z wojennej poniewierki dowiaduje się, że jej dom jest zajęty przez rodzinę przesiedloną z Kresów. Sądownie udaje się jej odzyskać jeden pokój. To przymusowe sąsiedztwo powoduje jednak, że początkowa niechęć do Jabłońskich, którzy "zagarnęli" jej własność, zmienia się w zrozumienie, a z czasem nawet w chęć pomocy.
Co jest charakterystyczne dla wszystkich książek tej autorki: ani nie traktuje Niemców globalnie jako katów, ani nie próbuje ich wybielać jako bezwolne ofiary historycznej zawieruchy. Każda z opisanych postaci jest po prostu odpowiedzialna za swoje decyzje. I chyba to podejście sprawia, że Helena Buchner tak dobrze i w taktowny sposób poradziła sobie z opisaniem wcale niełatwego tematu.

Bethi | 2014-09-05

Kolejna książka Heleny Buchner, która przybliża wydarzenia nie tak odległe, bedące historią wielu śląskich rodzin. Pomaga w zrozumieniu - czasem własnego sąsisada, czasem własnej rodziny, ale też i w zrozumieniu życia. Poruszająca, wciągająca i bliska.

eta821 | 2016-06-19
Przeczytana: 29 stycznia 2017