Kirgiz schodzi z konia / Chrystus z karabinem na ramieniu

Cykl: Wrzenie świata (tom 1)
Wydawnictwo: Czytelnik
830702160X
Literatura polska, reportaż
literatura piękna
Anna

Zbiór reportaży Ryszarda Kapuścińskiego.

źródło opisu: Opis autorski

Kirgiz schodzi z Konia - 4
Chrystus z karabinem na ramieniu - 8

| 2018-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Miejsca opisywane przez p. Kapuścińskiego - totalnie egzotyczne. Dla mnie. Republiki azjatyckie, dzikie kraje w środkowej Ameryce, Jordania, Mozambik. Nawet w krótkich chwilach upojenia turystycznego nie myślałem o odwiedzeniu tych miejsc. A teraz, po lekturze reportaży Mistrza, mogę powiedzieć, iż wiem więcej niż należałoby. Jaki sens mieli ludzie mieszkający w Gwatemali sto lat temu? Jaki? Ciągłe represje dyktatury, mordy, bestialstwa i gwałty. A ci z Dominikany i Haiti? Ci z Rodezji i Mozambiku, Palestyny? Czemu mieli tego pecha, że musieli urodzić się w łaśnie w takich nieludzkich miejscach. Za to obywatele Gruzji bądż Turkmenistanu żyli godnie, zdrowo i wytrwale.
Reportaże pisane w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wciąż uderzające talentem pisarskim, choć antykapitalistyczne i natyamerykańskie.
Dla fanów Kapuścińskiego. Dla fanów reportażu. Dla fanów dobrej lektury. Można przeczytac w dwa dni, można w jeden. To zależy od zacięcia czytelnika.
koniec

πPi | 2017-03-09

UWAGA !!! Ta opinia odnosi się do pierwszej części, czyli "Kirgiz schodzi z konia".
Hmmm...
Napisałabym "cieniutko"... ale to Kapuściński i aż trochę dziwnie "cieniutko" brzmi obok "Kapuściński". Niestety ale nie mogę dać innej oceny za tę pozycję... może to sprawił brak aktualności prezentowanych treści a może zwyczajnie źle mi się to czytało.
3/10 za "Kirgiza".

Marcin Senderski | 2014-01-02

"Chrystus..." wybitny, "Kirgiz..." słaby.

Karina | 2013-09-19
Przeczytana: grudzień 2013