Ogrodniczka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
830801786X
literatura piękna
Lidka

Anna śliwicka ur. w 1936 roku w Pruszkowie k/Warszawy debiutowała w 1971 roku na łamach prasy jako prozaik. Jest autorką powieści: ,,Płonące kabanosy'' (1971), ,,Miłość do Wzgórz Łopatyńskich'' (1972), ,,Ślubna suknia'' (1974), ,,Paryskie tourneé'' (1976), ,,Hodowca wydm. Człowiek na własność'' (1981). Akcja nowej książki, rozgrywająca się w małym podwarszawskim miasteczku, rozpoczyna się...

Akcja nowej książki, rozgrywająca się w małym podwarszawskim miasteczku, rozpoczyna się pod koniec lat siedemdziesiątych, a kończy jesienią 1980 roku. Świetnie scharakteryzowana małomiasteczkowa społeczność z jej ambicjami i kompleksami oraz przedstawione z satyrycznym zacięciem przedsiębiorstwo "Witamina", w którym bohaterka podejmuje swoją pierwszą pracę jako inżynier ogrodnik, stanowią tło zawodowych i osobistych powikłań z życiu Elżbiety, a zwłaszcza dziejów jej burzliwej i trudnej miłości.

źródło opisu: Wydwnictwo Literackie, 1988

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Sama nie wiem, co myśleć o tej książce.
Zachowanie bohaterki nie jest przeze mnie aprobowane; ta, jak to nazwał wydawca, "trudna miłość" wydaje mi się nie być miłością, a chłodną kalkulacją tego, co się w życiu opłaca, aby żyć dostatnio i mieć "z górki", a nie "pod górkę".
Jeśli macie dość opowieści o dziewczętach walczących o swoje ideały i niezłomnie trwających przy swoich decyzjach, ta książka może być dla was.
Dla mnie ta książka ma jednak pewien urok, chyba przez wątek ogrodniczy oraz przez pokazanie złych praktyk w przedsiębiorstwach państwowych tamtych lat.