Dziewczęta z "Parasola"

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Wiesław R. Kufirski
historyczna
RoKoko

Historiografia II wojny światowej wzbogaciła się o cenną pozycję. Książka Danuty Kaczyńskiej "Dziewczęta z Parasola" jest zapisem działalności i losów 156 łączniczek i sanitariuszek Oddziału Kedywu KG AK, wsławionego walką w okresie okupacji niemieckiej (m.in. akcją na kata Warszawy Franza Kutscherę) i w czasie Powstania Warszawskiego na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Po raz pierwszy na rynku księgarskim ukazuje się książka w całości poświęcona udziałowi kobiet w walce z niemieckim najeźdźcą. Wyróżnia ją i to, że nie koncentruje się wyłącznie na akcjach zbrojnych. Autorka, sanitariuszka batalionu "Parasol" przez kilkanaście lat zbierała materiały do swego opracowania, w którym ukazuje codzienność życia i walki dziewcząt i chłopców harcerskiego oddziału, ich marzenia, młodzieńcze miłości, tragiczne śmierci.
Jest to niezmiernie ważny dokument świetnie i ciekawie napisany przez Danutę Kaczyńską, znaną publicystkę, uczestniczkę wydarzeń tamtych lat.
Dokumenty ikonograficzne wydrukowane w książce pt.: "Dziewczęta z Parasola" przeszły polskie drogi - powstanie, obozy, tułaczkę... Po wojnie były pieczołowicie przechowywane, a później powierzone autorce.
Chociaż nie są doskonałe to jednak stanowią bezcenną wartość. Można z nich wyczytać urok dziewcząt, ich wysoką klasę, a o wartościach patriotycznych Dziewcząt z Parasola pisze niesłychanie obrazowo sama autorka.
Całość- teksty i fotografie, stanowią wspaniały dokument o dziewczętach z tamtych lat.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Wiesław R. Kufirski, Warszawa 1993

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

allison | 2015-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2015

Książka chyba zapomniana i niedoceniona, a przecież świetnie wpisuje się w popularny ostatnio nurt wojennych wspomnień i opowieści o niepokornych kobietach.

Materiały do "Dziewcząt z Parasola" autorka zbierała kilkanaście lat, co jest godne podziwu tym bardziej, że robiła to w latach 70. i 80. minionego wieku, a więc nie mogła liczyć na pomoc internetu i bogatej bibliografii. Mało tego, w czasach komuny napotykała trudności, o jakich dzisiejsi biografowie nawet nie myślą - wiele byłych konspiratorek wciąż bało się zdradzać swoją akowską przeszłość i udział w Powstaniu Warszawskim.

Tytaniczna praca Danuty Kaczyńskiej przyniosła wspaniałe efekty - powstała książka opisująca szczegółowo wojenną codzienności tytułowych bohaterek, ich kolegów, przyjaciół, rodzin.
Dużo tu informacji o najbardziej znanych akcjach, ale i o zapomnianych dokonaniach, o bohaterstwie, ale i o strachu, o pierwszych miłościach i przyjaźniach, które nieraz przetrwały wiele dziesięcioleci.

Bohaterkami...

Książka trafiła w moje ręce przez byłą drużynową wędrowniczek. Po prostu, do przeczytania, bez żadnych dodatkowych z jej strony opisów czy opinii. I tak wiele miesięcy przeleżała na mojej półce. Sięgnęłam po nią raz, lecz już wtedy napotkałam pierwsze trudności. Dlaczego? O tym za chwilę.
Gdy dostałam zadania na kurs PWD i jedną z pozycji było przeczytanie książki z zakresu historii harcerstwa, od razu przyszły mi do głowy „Dziewczęta z Parasola”. I myśl: nareszcie uda mi się je przeczytać! Wiedziałam, że książka jest dość gruba- 400 stron- i nie mam za dużo czasu (zwłaszcza w klasie maturalnej...), żeby ją przeczytać. Dlatego zabrałam się do lektury od razu, z wyznaczoną dolną, minimalną granicą stron, ile mam przeczytać każdego dnia, aby zdążyć.
Książka jest dokumentem, zbiorem wspomnień, swoistym grupowym pamiętnikiem, honorującym pamięć dziewcząt, harcerek, działających najpierw w konspiracji, a później w Powstaniu Warszawskim, w oddziale/batalionie „Agat-Pegaz-Parasol”. Sama...

Anna | 2018-11-12
Magdalena_krk | 2018-09-23