Podziały nieruchomości - komentarz

Wydawnictwo: Gall
geodezja
technika
geokuba

W swojej najnowszej publikacji autor w sposób kompleksowy porusza problematykę procedur i zasad obowiązujących przy podziałach nieruchomości. Jasno i czytelnie ukazuje relacje przepisów z zakresu podziałów nieruchomości z innymi przepisami, w tym z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego, dróg publicznych, spółdzielni mieszkaniowych oraz własności lokali. Prezentowane, trzecie już wydanie tej publikacji uzupełnione zostało o nowe regulacje prawne, które ukazały się od czasu poprzednich wydań. Jest to m.in. rozporządzenie MSWiA z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz.U. Nr 263, poz. 1572).

Istotnym zagadnieniem, które zawiera obecne wydanie książki, jest również sprawa przyjęcia granic nieruchomości podlegającej podziałowi, a w szczególności prawidłowe oznaczenie przyjęcia jej granic zewnętrznych. Autor wysunął propozycję, która może przyczynić się do zbliżenia stanowisk w tej, tak ważnej, sprawie. Szeroko uzasadnił zaproponowane rozwiązanie oraz opracował wzór protokołu przyjęcia granic nieruchomości podlegającej podziałowi, uwzględniając zarówno przepisy w zakresie tych podziałów, jak i standardy techniczne obowiązujące obecnie w geodezji. Do publikacji dodany został ponadto osobny rozdział dotyczący podziałów nieruchomości rolnych i leśnych.

Tak jak w wydaniach poprzednich istotna część książki poświęcona jest zagadnieniom spółdzielczości mieszkaniowej, gdzie uwzględniona została nie tylko specyfika jaka występuje przy podziałach nieruchomości stanowiących własność lub prawo użytkowania wieczystego przysługujące spółdzielniom mieszkaniowym, ale autor omawia również szczegółowo całokształt ogólnej, skomplikowanej problematyki związanej z porządkowaniem stanów prawnych, która determinuje możliwość realizacji przekształceń własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych.

Przedstawiona w książce problematyka podziałów nieruchomości spotka się z pewnością ze szczególnym zainteresowaniem ze strony geodetów, a także właścicieli nieruchomości, członków spółdzielni mieszkaniowych, jak również ze strony organów administracji publicznej.

Zygmunt Bojar jest geodetą i rzeczoznawcą majątkowym z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem zarówno w wykonawstwie, jak i administracji geodezyjnej. Od wielu lat zajmuje się tematyką podziałów oraz regulacją stanów prawnych nieruchomości związanych z wyodrębnianiem własności lokali, zwłaszcza w spółdzielniach mieszkaniowych. Posiada li-cencję zawodową zarządcy nieruchomości. Prowadzi kursy i zajęcia na studiach podyplomowych z zakresu rzeczoznawstwa majątkowego, pośred-nictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami. Jest autorem wielu artykułów publikowanych w czasopismach fachowych.

źródło opisu: http://gall.pl/

źródło okładki: zdjęcie autorskie