Łaska tworzenia

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu

Autor bestsellerowego „Gottlandu” tym razem w kilku reportażach o współczesnej Polsce, a w nich m.in. o sile konsumpcyjnej lojalności, języku polskim na miarę XXI wieku i o tym, czy każdy pisać może. Jak nam transformacja wykręciła język, jak onanizm wyszedł spod kołdry, lojalność stała się sprawą handlu i usług, jak trudno jest sprzedać dzieło, któremu poświęciliśmy życie - o tym wszystkim...

Jak nam transformacja wykręciła język, jak onanizm wyszedł spod kołdry, lojalność stała się sprawą handlu i usług, jak trudno jest sprzedać dzieło, któremu poświęciliśmy życie - o tym wszystkim przeczytacie w autorskim minibooku Mariusza Szczygła, jednego z najwybitniejszych dziś polskich reporterów. Jego „Gottland” – prawdziwa opowieść o Czechach i ich zakręconej XX-wiecznej historii, przetłumaczona na kilkanaście języków, stała się w 2009 r. europejską książką roku. Ale zanim Mariusz zainteresował się Czechami – a także w przerwach między podróżami do Pragi – był wnikliwym i arcybłyskotliwym obserwatorem polskiej transformacji. I mistrzem wydobywania z bohaterów nieoczywistych odpowiedzi na proste pytania.
W zestawie również portret idola Mariusza Szczygła z czasów młodości – przedwcześnie zmarłego lidera Republiki Grzegorza Ciechowskiego.

źródło opisu: Agora SA

źródło okładki: Agora SA

baszar | 2015-10-02
Przeczytana: sierpień 2013

Zbiór 6 krótkich reportaży o współczesnej Polsce, wcześniej publikowanych w Wyborczej. Wole jego teksty o Czechach, ale te też warto przeczytać.

Zuba | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

Przy całej mojej sympatii dla Mariusza Szczygła, a jest ona naprawdę duża, nie moge dać wyzszej oceny temu zbiorkowi tekstów. Ucieszyłam się zobaczywszy nową pozycję, tym razem poza nurtem reportaży okołoczeskich. Zbiorek jest króciutki, zaledwie 6 kawałków, moim zdaniem sklecony naprędce bez wiodącego tematu, o tak, żeby coś na szybko wydać.
Reportaż o zmianach w języku polskim i lojalności klientów już lekko trącą myszką. "Onanizm polski" - chyba nie bardzo autor wiedział czy potraktować temat na luzie i z przymrużeniem oka informując czytelnika o dziele pod tytułem "Wal, pókiś młody", czy też po dorosłemu bez śmiechów chichów. Słabo. Najbardziej podobało mi się wspomnienie o Grzegorzu Cichowskim, chociaż fanką "Republiki" nigdy nie byłam.
Słowem, nie zawsze znane i sprawdzone nazwisko gwarantuje ciekawą lekturę. Moim zdaniem nie warto.

Wojciech Gołębiewski | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

Szczygła od "Gottlandu" sześć wcześniejszych reportaży o współczesnej Polsce:  „Pokaż język”, „Onanizm polski”, „Lojalność.com.pl”, „Głupio w portfelu”- rozmowa z dr Magdaleną Środą, „Łaska tworzenia”, „G.C. otworzył mi drzwi”.
W pierwszym reportażu Szczygieł słusznie stwierdza, że określanie rzeczywistości przez wspomaganie się przedrostkiem "post-" /np. postkomunizm, postsocjalizm/ jest wynikiem faktu, że:
"Najwyraźniej nie potrafimy scharakteryzować ostatnich lat za pomocą cech im tylko właściwych".

Z długiego raportu o zaśmiecaniu języka polskiego, szczególnie natarczywymi amerykanizmami, bezkonkurencyjne jest wspomnienie prof.Miodka:

"– W latach 60. – opowiada prof. Jan Miodek – leciała w telewizji „Nana” według Zoli i od kierownika USC słyszałem, że rodzice uparli się, aby dziewczyneczkę nowo narodzoną ochrzcić Kurtyzana. Ojciec nie wiedział, kto to jest, ale słyszał co tydzień w serialu, że istnieje taka postać".

Drugi ...

Piotr | 2013-06-20
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Oj oj, przez Pana Redaktora stałem się Czechofilem, choć zawsze lubiłem Czechy ale zbyt mało wiedziałem, teraz natomiast uzależniam się od jego książek... Ta to jedynie kilka reportaży, ale połknięte w pośpiechu... :)