Gdańsk - miasto od nowa. Kształtowanie społeczeństwa i warunki bytowe w latach 1945-1970

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Gdańsk
historia
joly_fh

W roku 1945 Gdańsk stał się nowym miastem w podwójnym znaczeniu. Przestrzeń miejska została w znacznym stopniu zniszczona, a nowi osadnicy zastąpili starych mieszkańców. Z kolei rok 1970 ujawnił poważny kryzys miasta portowego - młodzi stoczniowcy i inni gdańszczanie byli rozgoryczeni problemami gospodarki niedoboru i niezrealizowaną obietnicą stabilizacji. Między tymi latami rozpościera się rozległa panorama życia codziennego w Gdańsku. Autor książki analizuje metody kształtowania społeczeństwa, takie jak tropienie sabotażu, mobilizacje wyborcze, dyscyplinowanie młodzieży i próby kontroli życia prywatnego. Prezentuje również warunki życia gdańszczan - przymusowy kwaterunek i jego skutki, problemy z zaopatrzeniem, nierównomierny rozwój miasta portowego oraz ścieranie się obyczaju miejskiego z wiejskim. Na podstawie licznych archiwaliów, listów, rozmów, prasy i powieści powstał barwny obraz życia w wyjątkowym miejscu, jakim był powojenny Gdańsk.

źródło opisu: Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, 2013

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/

haLina | 2018-05-26
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 26 maja 2018

Pomimo, że nie mieszkam już w Gdańsku, książka była dla mnie bardzo osobistą lekturą. Rzetelnie napisana porusza tematy zwykle nieobecne w powszechnej narracji historycznej. Doskonale czytało się przede wszystkim pierwsze rozdziały, potem było trudniej, miałam wrażenie że autorowi trochę "rwie się" temat. Przypisy to książka w książce i równie pouczająca lektura.
Nie tylko polecam ale i będę wracać do czytania