Literatura i taniec

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Korespondencja sztuk". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sfinks
9 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
sztuka
Jaremka

Uczestnictwo w tańcu jest dla człowieka źródłem wielu wrażeń emocjonalnych i intelektualnych. Znajdują one odzwierciedlenie w dziełach literackich, dając świadectwo znaczenia tańca w życiu jednostek i społeczeństw. (…) A. Biała Dla wielu ludzi połączenie literatury z tańcem wydaje się zastanawiające, wręcz dziwne. Znalezienie wspólnych cech dla tak – z pozoru – różnych dziedzin...

A. Biała

Dla wielu ludzi połączenie literatury z tańcem wydaje się zastanawiające, wręcz dziwne. Znalezienie wspólnych cech dla tak – z pozoru – różnych dziedzin wymaga erudycji, skrupulatności, ogromnej pracowitości. Wczytując się jednak w teksty literackie zauważamy, że taniec w literaturze istnieje, zajmując poczesne miejsce wśród wielu innych dyscyplin.

Alina Biała w ujmujący sposób wychwytuje z historii literatury wzmianki, epizody, a nawet całe fragmenty dzieł traktujące o tańcu. Zaprasza czytelnika w cudowny, tajemniczy świat sztuki przedstawiając splecione dyscypliny od starożytności po czasy współczesne. Ukazuje związek tańca z filozofią, kulturą, tradycją. Zapoznaje z rodzajami tańców i ich opisem w literaturze. Prezentuje taniec jako metaforę, pozwalającą autorowi pełniej wyrazić się twórczo.

Publikacja, adresowana głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z pewnością znajdzie czytelników wśród wielu miłośników literatury. Doskonała pod względem edytorskim – twarda oprawa, papier kredowy, szyta – stanie się kolejną piękną i wartościową pozycją w domowej biblioteczce.

źródło opisu: www.sfinks.info

źródło okładki: www.sfinks.info

MoznaPrzeczytac | 2015-03-09
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 09 marca 2015

Mam przed sobą książkę Aliny Białej zatytułowaną „Literatura i taniec”. Patrzę na nią i już na początku mojego z nią spotkania zachwyca mnie piękno wydania, szata graficzna i elegancki kredowy papier, po którym biegną czarne lub kolorowe rzędy liter, układających się w bogatą treść książki. Ciemnoniebieska twarda okładka dodaje książce powagi i splendoru. Na okładce z przodu zamieszczona jest duża, formatu A4, fotografia jednego z dzieł Degas’a, oczywiście przedstawiające tancerki „Danseuse basculant”. Na okładce z tyłu jest natomiast krótka notka o autorce, która jest pracownikiem naukowym uniwersytetu i doktorem nauk humanistycznych. Jest też ważna informacja o tym, że publikacja „Literatura i taniec” stanowi jedną czwartą część cyklu „Korespondencja sztuk”, w skład którego wchodzą tomy zestawiające literaturę z malarstwem, muzyką i architekturą.

Zastanawiałam się, dlaczego autorka postawiła przed sobą taki niełatwy i złożony cel. Porównanie tych sztuk wymaga mrówczej pracy,...

Roślina wędrowna | 2015-04-10
Jaremka | 2013-05-22