Tylko raz w życiu

Wydawnictwo: Profil
UTUHENGAL

Książka Józefa Pribuli "Tylko raz w życiu" zawiera wspomnienia autora o latach 1939-1945, spędzonych za drutem kolczastym obozu koncentracyjnego Buchenwald. W zwięzłej, dramatycznej narracji wyłaniają się sylwetki więźniów różnych narodowości, którzy w trudnych warunkach walczą o życie i wolność. Ich walce towarzyszy przezwyciężanie strachu i uległości wobec esesmanów, występowanie przeciw zdrajcom i donosicielom, a w końcu działalność konspiracyjnego Międzynarodowego Komitetu Obozowego - początek ruchu oporu w obozie, na czele którego stoi komunistyczna partia. Józef Pribula, od 1943 roku członek illegalnej organizacji Polskiej Partii Robotniczej w obozie, opowiada nie tylko o cierpieniu więźniów i zbrodniach faszystów, ale również o politycznym uświadamianiu "ludzi w pasiakach", o ich bohaterstwie i pragnieniu lepszej, socjalistycznej przyszłości.

źródło opisu: własne

źródło okładki: google